Elektrické vytápění v energeticky úsporném rodinném domě (I)

Datum: 10.9.2011  |  Organizace: Fenix Trading s.r.o.  |  Firemní článek

První díl trilogie o návrhu, výstavbě a praktických zkušenostech energeticky úsporného domu REP-HOUSE (pasivní dům) v Moravanech u Brna. V objektu je instalováno elektrické podlahové vytápění ECOFLOOR a elektrické stropní vytápění ECOFILM. Regulace je řešena centrální regulací BMR s řízením přes počítač.

Fenix Trading s.r.o.
Slezská 535/2
790 01 Jeseník

tel.:584 495 111
e-mail:
web:www.fenixgroup.cz

Projekt energeticky úsporného domu s elektrickým podlahovým a stropním topným systém se ukázal jako velmi ekonomický a uživatelsky komfortní

úsporný dům

Skica energeticky úsporného domu REP-HOUSE

Expert, autor a investor v jedné osobě

Cílem projektu REP-HOUSE, energeticky úsporného domu v Moravanech u Brna, který vznikal ve spolupráci autora projektu se společností Fenix Jeseník (největší tuzemský výrobce elektrických topných systémů a jeden z partnerů projektu REP-HOUSE) je dokázat možnosti současného stavebnictví v oblasti nízkoenergetické a pasivní výstavby. Autor projektu je docentem na Stavební fakultě VUT v Brně a již během doktorandského studia se zabýval problematikou úspory energie staveb a možnostmi zvyšování tepelného odporu zdících tvarovek. Témata tepelné ochrany budov a nízkoenergetických staveb na Stavební fakultě VUT Brno přednáší a tak bylo logické, že jeho vlastní rodinný dům může být malou laboratoří, kde si na vlastní kůži může své zkušenosti vyzkoušet z pozice běžného investora – tedy od projektu přes realizaci až k užití, včetně všech důsledků svých rozhodnutí. Od počátku bylo proto jeho hlavní zásadou jako autora projektu navrhnout dům s vnitřní tepelnou pohodou v zimním i letním období a současně s důrazem nejen na pořizovací náklady, ale především na co nejnižší provozní náklady.


Výkres půdorysu 1.NP z projektové dokumentace
Srovnání pořizovacích a provozních nákladů na vytápění NED a pasivních domů

Jedním z charakteristických rysů pro nízkoenergetické až pasivní domy je nízká spotřeba energie na vytápění a tento faktor přiměl i autora projektu k důkladnému rozboru, jaký vlastně zvolit nejvhodnější systém vytápění svého domu. Ani u klasických staveb nelze obecně a jednoznačně tvrdit, který způsob řešení vytápění objektu je nejvýhodnější, o to složitější je to navíc u nízkoenergetických staveb, které jsou na trhu poměrně krátkou dobu.

Prvním krokem proto bylo porovnání a vyhodnocení investičních a provozních nákladů na vytápění, ohřev TUV a spotřebu elektrické energie – a to mezi dvěma hlavními zdroji energie používanými v ČR: zemním plynem a elektřinou. Toto porovnání bylo potřeba provést z komplexního hlediska, zahrnujícího nejen náklady na vytápění, ale i na ohřev TUV a na elektřinu pro domácnost.

Dům REP-HOUSE v Moravanech u Brna

Dům je jednopodlažní se sedlovou střechou (atriový) s velkými okny orientovanými na jih, s celkovou podlahovou plochou 130 m2 a úložným prostorem v podkroví 30 m2. Obvodové zdivo bylo navrženo jako sendvič z cihlových bloků o tloušťce 300 mm, u zateplení autor navrhl fasádní polystyren EPS o tloušťce 300 mm. Projekt počítal se zateplením stropní i podlahové konstrukce, konkrétně strop PUR deskami v celkové tloušťce 300 mm, podlaha pak polystyrenem EPS 150 mm.

dům

Součástí projektové dokumentace jsou i pohledy na stavbu ze všech světových stran – v tomto případě jde o pohled západní

Pro referenční dům byla na základě projektu stanovena roční spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV 4200 kWh a spotřeba elektrické energie na 2500 kWh. Pro výpočet provozních nákladů bylo potřeba vzít v úvahu konkrétní místní podmínky, dle kterých se stanovil vhodný tarif. (zemní plyn: Jihomoravská plynárenská a.s. – místní distributor plynu, kategorie domácnost, roční odběr se pohybuje v pásmu 1,89 až 9,45 MWh/rok, elektrická energie: E.ON Energie, a.s. – místní dodavatel, kategorie domácnost, jistič nad 3x20 A do 3x25 A včetně).

Výsledky výpočtů ukazuje tabulka:

4) Graf srovnání nákladů na energie pro běžný, nízkoenergetický a pasivní dům
Vytápění elektřinou se ukazuje jako výhodnější

Pro volbu elektrického vytápění domu hned v úvodu svědčí skutečnost, že u objektů, jež se svými parametry blíží k hranici NED, přestává být nejdůležitějším kriteriem cena samotné energie a mnohem významnější vliv mají pořizovací náklady, tzv. udržovací náklady a životnost topného systému a jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je u těchto objektů tak malá, že například u tepelných čerpadel, přestože dokáží vyrobit teplo nejlevněji, přesahuje návratnost investice životnost zařízení.

Neopomenutelná je i skutečnost, že v nízkém tarif poskytovaném u elektrického vytápění, jsou provozovány i všechny ostatní domácí spotřebiče, zatímco u plynového vytápění jsou elektrospotřebiče provozovány v sazbě několikrát vyšší. Analýza autora ukázala, že cena za topení elektrickou energií je sice dražší než plyn, ale po přičtení nákladů za provoz ostatních elektrospotřebičů v domácnosti se provozní náklady nejen vyrovnaly, ale u elektrického vytápění dochází dokonce k úspoře ve výši cca 1 tisíc Kč (při současné ceně).

Současný trend vysoké vybavenosti moderní domácnosti elektronikou a elektrickými spotřebiči pak bude výhodu nízkého tarifu u elektrického vytápění jen umocňovat.

Výpočty potvrdily, že projekt s elektrickým topným systém bude velmi ekonomický, autor projektu navíc ocenil i variabilitu topného systému, přesnost regulace a vysoký uživatelský komfort. Tepelnou pohodu v celém domě tak budou zajišťovat výrobky z produkce FENIX Jeseník - pro REP-HOUSE bylo navrženo převážně podlahové vytápění foliemi ECOFILM, v koupelnách a kuchyni pod dlažbou pak topné rohože ECOFLOOR. Ve dvou místnostech autor navrhl stropní vytápění foliemi ECOFILM C. To vše, samozřejmě, s centrální regulací BMR.

 

Datum: 10.9.2011
Organizace: Fenix Trading s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo THERMONA
logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo GEMINOX

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czV Tokiu chtějí postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světěPříklad výpočtu návratnosti investice vrtu pro tepelná čerpadla - II.VIDEO: Řízené větrání zajistí interiér napěchovaný čerstvým vzduchemJak ušetřit v domácnosti: Porovnejte ceny dodavatelů elektřiny a plynu