Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Vytápíme elektřinou

Od 1. 9. 2020 je účinná vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, která zásadně ovlivňuje možnost využít elektrickou energii pro vytápění nových nebo významně rekonstruovaných budov. S přímotopným elektrickým vytápěním rodinných domů je splnění limitu, a to na potřebu primární energii z neobnovitelných zdrojů energie, podmíněno zpravidla instalací větrání s rekuperací tepla, s doplňkovým využitím zdroje tepla s velkým podílem OZE, například spalováním dřeva, soustavou využívající sluneční záření, přípravou teplé vody v zásobníku s malým tepelným čerpadlem atp.

Přímotopné elektrické vytápění má nemalý počet příznivců. Důvodem je skutečnost, že jeho výkon se velmi snadno, rychle a přesně reguluje. V případě přeměny elektrické energie na tepelnou prostřednictvím topných kabelů, rohoží, sálavých, konvekčních i akumulačních těles, se snadno instaluje. V součtu investičních a servisních nákladů jde o nejméně nákladný způsob, který kompenzuje vyšší jednotkovou cenu elektrické energie, zejména při splnění aktuálně povinných standardů na nízkoenergetické stavění NZEB.

Teplovodní forma s elektrokotlem nebo tepelným čerpadlem umožňuje snadný přechod na jiný zdroj energie, pokud je dočasně výhodnější. Pokud tepelné čerpadlo umí vytápět i chladit, pak může stejná soustava řešit i potřebu chlazení vnitřního prostředí.

Elektrické vytápění může být jediným možným řešením vytápění rodinných domů bez větší technické místnosti v místech, s velmi malým pozemkem, kde je pouze elektrická přípojka.Zdroje a výroba elektrické energie


Tarifní sazby a přednosti


LegislativaVenkovní aplikace


Historie


Kalkulátor cen energiíMohlo by vás zajímat


24.6.2021Státní fond životního prostředí
Jedním z předpokladů úspěchu žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám a Dešťovka v letech 2021–2030 může být spolupráce se specialistou. SFŽP zprovoznil registrační systém. Očekává se, že činnost specialistů bude i finančně podpořena.
Designový radiátor Variant Cool
21.5.2021ISAN Radiátory s.r.o.
Společnost ISAN je tradiční tuzemský výrobce designových radiátorů. Odborníci z ISANu permanentně hledají nové možnosti, jak přinášet inovativní a neotřelá řešení. V roce 2021 přichází s novinkami jako třeba extra tenký výkonný radiátor, který současně skvěle vypadá a šetří energii.
29.4.2021JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
Nové projekty rodinných domů musí splňovat čím dál přísnější kritéria z hlediska energetické náročnosti. Od loňského září platí vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov a od 1. 1. 2022 vejde v platnost úprava definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. nZEB II).
22.4.2021Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Společnost Bosch Termotechnika vstoupila do roku 2021 jako CO2 neutrální. Tento směr se snaží uplatňovat i u svých výrobků, a to se týká i divize Průmyslových kotlů.
31.3.2021Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Energetický management je prostředkem pro dosažení uhlíkové neutrality. Optimalizace provozu spotřebičů a nabíjení a vybíjení energetických úložných kapacit v domě ve vztahu k aktuálnímu výkonu fotovoltaického systému, přesunem odběru elektřiny ze sítě do doby nízkého tarifu atd. maximalizuje spotřebu energie vyrobené vlastní elektrárnou a minimalizuje náklady na odběr elektřiny ze sítě.
28.3.2021redakce
Úsporné vytápění nejen rodinných domů se podle společnosti Viessmann opírá především o zemní plyn, proces digitalizace služeb a posilování využití elektrické energie. Prostředkem jsou zejména úsporné kondenzační kotle, elektronické řízení komunikující po internetu, tepelná čerpadla, případně i elektrické přímotopy a spojení s fotovoltaickými systémy.
16.3.2021MND a.s.
Pokud si chce domácnost posvítit na své účty za elektřinu a optimalizovat je, má několik možností. Může začít využívat úsporné spotřebiče, zkontrolovat, zda má nastavenou správnou distribuční sazbu, nebo změnit dodavatele energií. Víte, že přechodem k MND lze ušetřit nejen na plynu, ale i na elektřině nemalé peníze?

Partneři - Vytápíme elektřinou


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Vytápění


VIDEA 
 
Reklama