Nejlepší využití kotlíkové dotace? Kondenzační kotel

Datum: 31.5.2017  |  Organizace: THERMONA, spol. s r.o.  |  Firemní článek

Kotlíkové dotace podpořily poptávku po nových kotlích. Poprvé od roku 2009 se také podařilo snížit počet mrtvých přípojek plynu, tedy plynofikovaných domácností, které ale využívají k vytápění a ohřevu vody jiný typ paliva. I tak jich v České republice zůstává více než 300 tisíc. Nejen jim přinášíme přehled argumentů, proč je pořízení kondenzačního kotle nejlepším využitím kotlíkových dotací.

THERMONA, spol. s r.o.
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

tel.:544 500 501, 544 500 511
e-mail:
web:www.thermona.eu

Uživatelský komfort

Kondenzační plynový kotel je prakticky bezobslužný. Po úvodním nastavení požadovaných teplot pro vytápění a ohřev teplé vody a výběr režimu provozu se uživatel o kotel nemusí starat. Odpadají starosti s doplňováním paliva, vynášením popela, nočním vyhasínáním, vytápěním o dovolené a podobně. “Kondenzační kotle THERM vybavujeme regulátory, které provoz kotle řídí v přesně nastavených časech. Uživatel má tak kdykoliv požadovanou komfortní teplotu a kotel zároveň nevytápí, pokud to není potřeba, čímž dochází k úsporám na palivu,” uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona.

Odpadá starost o palivo

Cena plynu dlouhodobě klesá a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v příštích několika letech otočit. Při vytápění plynem odpadají starosti se sháněním a nakupováním paliva, jeho dopravou nebo uskladněním. Cena kusového dřeva naopak dlouhodobě roste a totéž lze očekávat od cen uhlí, které bude vzhledem k omezení těžby v budoucnu prakticky nedostatkovou komoditou. “Aby kotle na pevná paliva pracovaly efektivně, je třeba v nich spalovat kvalitní palivo, to znamená zejména suché dřevo a uhlí. Pokud palivo obsahuje vysoké množství vody, nehoří dobře, kotel neplní emisní limity a dochází k jeho zadehtování a zanášení spalinových cest sazemi,” upozorňuje Kubíček. V sezóně mají prodejci uhlí i několikatýdenní čekací lhůty, což může znamenat nepříjemné komplikace. Nelze také předem odhadnout potřebné množství uhlí na sezónu, které se mění v závislosti na počasí.
Ekologie

I starý plynový kotel má nižší emise oxidů dusíku a prachových částic než moderní kotel na pevná paliva. Emisní hodnoty u kotlů na pevná paliva při jejich testování v laboratorních podmínkách jsou velmi odlišné od emisí v reálném provozu.

Dokonce byly zaznamenány pokusy zahraničních výrobců registrovat na seznam podporovaných kotlů zařízení s nevyhovujícími emisními parametry. “Pokud jsou kotlíkové dotace určeny pro snížení ekologické zátěže, neměly by být u plynofikovaných domů podporovány kotle na pevná paliva,” uvedl Milan Kubíček.

Nízké počáteční i provozní náklady

Doby, kdy vytápění plynem bylo drahý luxus, již dávno pominuly. Cena kondenzační technologie v posledních letech výrazně klesla a začíná již na hranici 35 tisíc korun. Ve většině případů lze kondenzační kotel nainstalovat na místo starého kotle a využít stávajících rozvodů v domě. Kromě nízkých počátečních nákladů se kondenzační kotel vyznačuje také levným provozem, který je dán zejména vysokou účinností. “Efektivita spalování plynu prakticky narazila na fyzikální limity. V praxi to znamená, že kondenzační kotel se vyplatí i bez dotací. Podle našich výpočtů je doba návratnosti zhruba 3 až 4 roky,” uvedl Milan Kubíček.

 

Datum: 31.5.2017
Organizace: THERMONA, spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo ENBRA
logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo FENIX
logo THERMONA

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha prodloužila lhůtu posouzení vlivu stavebních předpisůKermi Quickfinder – jednoduchá kalkulace pro zjištění vhodného otopného tělesaSoutěž o střechu SATJAM zdarma zná vítězeNetradiční formy bydlení: Lofty, podkroví, mobilní domky, přírodní stavitelství