1. lednem roku 2020 ze změní podmínky pro uvádění kotlů na pevná paliva na trh. Autor upozorňuje na nutnost správně chápat význam a vztah pojmů uvedení na trh a uvedení do provozu.
Ve světě se již téměř třicet let opravují zastaralé a poškozené inženýrské sítě pomocí moderních bezvýkopových technologií, u nás jsou však stále opomíjeny. A to i přesto, že používání běžných metod výkopem s sebou nese problémy v podobě dopravních omezení, záborů chodníků, silnic a veřejných cest, což komplikuje život jak řidičům, tak i chodcům, o ekologických aspektech a narušení krajiny nemluvě. Potěšující je, že ve světě oblíbená moderní bezvýkopová metoda Compact Pipe začíná přesvědčovat správce českých inženýrských sítí. Při několika úspěšných realizacích v Praze ji použila společnost Pražská plynárenská.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Zatímco donedávna české domácnosti přistupovaly k pořízení střešní fotovoltaiky s určitou opatrností a většina hleděla především na brzkou návratnost investice, v posledních dvou letech se situace značně proměnila. Klíčovým rozhodovacím faktorem už není pořizovací cena, ale především touha po větší energetické nezávislosti.
Úkolem "kotlíkového specialisty" je pomáhat lidem, kteří provozují kotle na tuhá paliva třídy 1 a 2, aby se rozhodli k jejich výměně v rámci kotlíkových dotací, aby si vybrali vhodný kotel, pomáhat jim s administrací žádosti o kotlíkovou dotaci a také s vyřízením půjčky, kterou mohou podle aktuálních podmínek získat ve třech krajích.
V nízkoenergetických domech nebo novostavbách s tepelnou ztrátou do 10 kW je ideálním řešením pro vytápění využití elektrokotle. Tam, kde jsou tepelné ztráty vyšší, se spíše vyplatí uvažovat o pevných palivech (např. automatických kotlích na pelety nebo uhlí), protože roční náklady na palivo při využití elektřiny ve srovnání s tuhými palivy jsou už příliš vysoké.
Zima byla teplotně nadprůměrná, roční vyúčtování přesto většinu domácností nepotěší. Rostly totiž ceny elektřiny, uhlí i plynu a zdražovaly také teplárny. Změna dodavatele přitom pomůže jen krátkodobě, protože zdražovat budou dříve či později všichni. Majitelé rodinných domů však mohou ušetřit, pokud příští rok vsadí na dřevo, dřevní pelety nebo brikety. Cenu dřeva tlačí dolů kůrovcová kalamita a v jednání je snížení DPH na 10 %. Navíc dřevní pelety je možné nakupovat do zásoby již na jaře za výhodnější ceny, letos klesly až o 20 %.
Tradičně se v jihočeské Volyni scházejí okolo Velikonoc všichni příznivci dřeva, především projektanti, architekti, stavaři, lesníci i požárníci, aby představili dřevo jako stavební systém budoucnosti, jako surovinu moderního člověka, kterému není lhostejná ekologie a úspory energií. Dvoudenní konference Dřevostavby 2019 zaznamenala i tentokrát velký ohlas.
Jaro už je tu! A pokud jste se rozhodli v tomto roce stavět, je potřeba začít. Vaše stavba si určitě zaslouží poctivý stavební materiál za skvělou cenu. Není na co čekat, je třeba využít akce Stavte výhodně, která bude trvat jen do 31. května. Během tohoto období můžete čerpat slevy na stavební materiály Porotherm, Tondach, Schiedel, Vekra, Pipelife a Siko.
Přednášky v blocích: Energetická náročnost a NZEB, soustavy, zdroje tepla a otopné plochy, využití obnovitelných zdrojů energií, využití obnovitelných zdrojů energií, řízení a regulace v tepelné technice, převážně sálavé vytápění a chlazení a ekonomie, ekologie a provoz otopných soustav. Zveme vás na tradiční setkání s odborným a společenským programem.