Spotřeba tepla českými domácnostmi během zimy 2016/2017 meziročně stoupla o 11 %. Po mimořádně teplé předchozí zimě jde o návrat k dlouhodobému průměru.
Povinnost kontrol malých kotlů na pevná paliva v dvouroční lhůtě pokračuje i v roce 2017. Exploze poptávek na provedení kontroly koncem roku 2016 je sice již za námi, ale i nyní se může objevit problém. A to ten, kdy kontrolu provede fyzická osoba, která nebyla osobně proškolena a odvolává se na proškolení firmy. Tento postup je neplatný, hrozí za něj sankce.
Tradiční soutěž o prestižní cenu "Design Plus powered by ISH 2017" zvýrazňuje výrobky se silným vztahem k životnímu prostředí, s inovativním designem a funkcemi. Soutěž je součástí veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem, a tak každé dva roky ukazuje nejen designové speciality z oblasti koupelen, ale i technická řešení, která upoutala hodnotitelskou komisi. V článku je přehled oceněných výrobků.
Recenzovaný Článek je zaměřen na rozbor a experimentální porovnání provozních vlastností různých typů otopných těles. V první části je uvedena krátká rešerše dostupných otopných těles na českém trhu. Následuje teoretický rozbor tepelné setrvačnosti vybraných těles. Dalšími posuzovanými parametry jsou geometrické charakteristiky, hmotnostní kritérium, objemové kritérium (objem teplonosné látky v tělese) a také cena.
V krajích se postupně spouští další vlna kotlíkových dotací. Kolik lidé z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a zafinancovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo do kotelny, komín nebo dálkové ovládání kotelny.
Hospodářská komora či oborové svazy uvítaly dnešní schválení novely stavebního zákona ve Sněmovně. Za zásadní nedostatek ale HK považuje to, že do jednotného řízení, které má zrychlit povolování staveb, nejsou zahrnuta vodní díla. Značné výhrady má k novele naopak stavební firma Metrostav. Podle všech oslovených je ovšem nezbytné, aby se co nejdříve začalo pracovat na úplně novém stavebním zákoně.
Náklady za teplo a teplou vodu, které neodpovídají aktuálním možnostem, jsou velkým motivem ke změnám. A co když jde jen o dva domy, které mají společnou kotelnu? Jedná se o soustavu zásobování tepelnou energií? Je nutné na tento případ pohlížet stejně jako na soustavy zahrnující desítky objektů? Na konkrétní případ ve vztahu k Zákonu o ochraně ovzduší se pokouší odpověď tento článek.
Zjednodušení podmínek pro získání dotace na zateplení bytových objektů by nemělo generovat práci jen stavebním firmám, ale i firmám působím na poli regulací otopných soustav a řízeného větrání. Neboť bez přizpůsobení otopné soustavy na podmínky po zateplení nebude dosaženo očekávaných úspor energie a neřešení nuceného větrání bytů se negativně projeví větráním okny otevřenými, nebo zhoršením mikroklimatických podmínek v bytech.
MŽP ČR pod vlivem novely Zákona o ochraně ovzduší aktualizovalo své sdělení ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším. To se týká i dokladů, kterými majitelé kotlů dokazují provedení kontroly. Doklad má platnost 2 roky a teprve kontroly prováděné po vydání prováděcí vyhlášky budou muset mít jednotný formát.