Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 21.11.2016 do 29.11.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.11.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Evropský parlament schválil 23. listopadu 2016 nové limity pro vybrané emise a látky znečišťující ovzduší. Pro členské státy z toho vyplývají nové závazky ke snížení některých emisí ve 2 krocích - od roku 2020 a od roku 2030. První kontroly dodržování nových limitů se budou vyhodnocovat k roku 2025.

28.11.2016
Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Společnost Panasonic Corporation, světový lídr ve vývoji nejrůznějších elektronických technologií a řešení a firma Schneider Electric, globální společnost specializovaná na hospodaření s energií a automatizaci, minulý týden představily integrované řešení pro vytápění, klimatizaci, ventilaci a správu budov. Ovládání klimatizačních a topných systémů v komerčních prostorách se díky němu dostává na novou úroveň a výrazně vylepšuje i energetickou účinnost budov.

28.11.2016
Ing. Zdeněk Lyčka, APTT

Recenzovaný Článek popisuje úlohu uhlí v segmentu malých zdrojů tepla pro domácnosti. Podpora kotlů spalujících hnědé uhlí v rámci evropských dotací je v plném proudu, ale mnoho z těchto kotlů nevyhovělo požadavkům Evropské komise. Na druhou stranu chce Česká republika v dohledné budoucnosti významně chce snížit spalování hnědého uhlí v malých kotlích. Řeč je o českém antifosilním zákoně a nejen o něm.

28.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

27.11.2016
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství sestavuje pořadí firem zúčastněných na stavebním trhu pod názvem RABF, aneb Rating Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Pořadí v žebříčku je určeno bodovým vyjádřením kvality účastníků soutěže Stavba roku a je sestavený na základě staveb posuzovaných v soutěži.

26.11.2016
Tomáš Skolek, Lesensky.cz s.r.o.

V prvním kole takzvaných kotlíkových dotací bylo do druhé poloviny září schváleno přes 22 000 žádostí, proplacených jsou jich už téměř 4 500. Čísla do konce roku ještě porostou, protože v jednotlivých krajích aktuálně proplácení žádostí probíhá. Většina regionů s ohledem na velký zájem o výměnu starých kotlů už požádala stát o navýšení příspěvků o dalších deset procent.

26.11.2016
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Úvodní přednáška prof. Karla Kabeleho v rámci listopadového seriálu seminářů společnosti Schiedel významně obohatila rozsah informací zaměřených především na techniku spalinových cest. Protože nejde o nic menšího než o to, s čím se budeme muset v branži v blízké době vypořádat.

25.11.2016
HENNLICH s.r.o.

Kvalita vnitřního prostředí v administrativních budovách je čím dál více nosným tématem při jejich výstavbě i rekonstrukci. Při výstavbě nových budov je vše snadnější a jednodušší – projektanti mohou navrhovat, samozřejmě s ohledem na zadání investora, téměř „cokoliv“. Mnohem složitější je to ale u rekonstrukcí, kde mají projektanti mnohem omezenější prostor pro řešení. V mnoha případech nelze využít standardní postupy. Navíc je třeba zajistit výrazně vyšší komfort vnitřního prostoru, než nabízelo původní, většinou již zastaralé, technologické řešení.

23.11.2016
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Pavel Heinrich

Jednopodlažní pasivní rodinný dům stojí v jižních Čechách. Ačkoliv jde o bungalov, podařilo se projekt optimalizovat tak, aby mohl získat dotaci Nová zelená úsporám. Čtyřčlenná rodina, které je dům šitý na míru, má již dvouletou zkušenost z jeho provozování.

23.11.2016
Ing. Jiří Buchta, CSc., předseda sekce plyn ČSTZ soudní znalec - technické obory různé se specializací plynové zařízení (topné a technické plyny), CTI ČR

S ohledem na zkušenosti a výsledky šetření některých událostí na plynových a souvisejících zařízeních (požáry, výbuchy, otravy spalinami, zakázané manipulace apod.) z pohledu soudního znalce jsme připravili materiál, který bude zveřejňován na pokračování. Obsahem uvedeného materiálu jsou informace o skutečných případech, ke kterým v praxi došlo.

23.11.2016
Česká peleta, z.s.p.o.

Pelety dlouhodobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění pro průměrnou domácnost se stabilně drží pod cenami elektřiny, plynu a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, které vyjde jen o málo levněji. V poměru cena / výkon jsou však pelety jednoznačně nejlepší nabídka na trhu s ohledem na vysoký komfort čistého a plně automatického vytápění.

22.11.2016
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Tepelná čerpadla voda - voda mají své místo mezi zdroji tepla i v České republice. Nejde o majoritní podíl, ale tam, kde jsou pro jejich uplatnění vhodné podmínky, se svým provozovatelům odvděčují nízkými provozními náklady.

22.11.2016
Ing. Tomáš Straka, Ph.D., Ing. Josef Hodboď

Blížící se datum 1. 1. 2017 vede různá masová média k varování před povinností kontrol u tepelných čerpadel. Tyto zprávy zpravidla neobsahují všechny okolnosti, za jakých povinnost kontrol vzniká. Tyto zprávy působí poplašně a vzbuzují většinou zcela neoprávněné obavy, zejména u domácností.

21.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

21.11.2016
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Článek se zabývá možnostmi využití tepla z odpadní vody odtékající z připojovacího potrubí zařizovacích předmětů domu. V první části jsou popsány základní možnosti místního zpětného získávání tepla (rekuperace) používané zejména ve sprchách nebo sprchových koutech. Teoretický rozbor účinnosti a souvisejících dosažitelných úspor je podpořen experimentálním měřením vybraného typu rekuperačního výměníku. Vyhodnocení měření je porovnáno s klasifikací podle Passive House Institute. Kromě efektivity a úspory tepla dosažené nasazením rekuperačního výměníku je stanovena i ekonomická návratnost konkrétního výměníku při různých okrajových podmínkách.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama