Zkuste sehnat instalatéra s dobrým doporučením do dvou měsíců. Nemožné. Tato slova Bohuslava Hamroziho, prezidenta Cechu topenářů a instalatérů ČR, nastiňují, že se jeho obor podobně jako jiná řemesla potýká s nedostatkem kvalitních lidí.
Provozovatel kotle na tuhá paliva musí do konce roku zajistit jeho kontrolu odborníkem. Protokol o kontrole kotle si totiž může vyžádat příslušný obecní úřad. Kontrolu provádí autorizovaná osoba. Cena kontroly se bude pohybovat v rozmezí cca 800 až 1 500 Kč. V případě, že domácnost nebude moci protokol o kontrole kotle předložit, hrozí vysoká pokuta.
Statistiky o prodejích otopných těles v Česku doplňují každoročně materiál o chování tuzemských zákazníků při pořizování nového zdroje tepla. Data v obou případech shromažďuje Asociace podniků topenářské techniky (APTT). S jejím přispěním tak můžeme zprostředkovat zákazníkům v oblasti vytápění informaci, jakým směrem se místní trh nejpodstatnějších produktů topenářské techniky ubírá.
Ceny uhlí v Evropě vzrostly během roku 2016 o závratných 69 %. Producenty uhlí trápí především snižující se poptávka a jsou nuceni snižovat těžbu. Ta klesla meziročně o 10 %. Přímou reakcí je zvyšování ceny uhlí. Lze očekávat, že uhelný byznys bude dále upadat a do čela se budou dostávat obnovitelné zdroje energie, do nichž začala výrazně investovat i Čína. Se zdražením uhlí by měly počítat i domácnosti.
Při příležitosti konání veletrhu FOR THERM se v Praze uskutečnilo setkání členů národní asociace Klastr Česká peleta spojeného s valnou hromadou. Klastr a jeho členové na veletrhu obsadili rekordních 630 metrů čtverečných výstavní plochy a prezentovali přes 70 druhů tepelných zařízení, technologií a paliv.
Hlavním cílem experimentálního měření bylo porovnat inovativní technologii kondenzační jednotky s tradičními ohřívači vzduchu fungující principem ON/OFF, zejména s ohledem na spotřebu plynu a s tím spojené provozní náklady. Zjištěné výsledky nabízí investorům úspory plynu, na které by ani nepomysleli.
Automatický kotel GEKON se samočinnou dodávkou paliva hnědého uhlí a dřevních pelet, zařazený v kotlíkových dotacích, je velmi populární díky své konstrukci, použitým materiálům a detailům. Ty dávají kotli při výběru jednoznačné ANO. Kotel plní parametry EKODESIGNu a zároveň má jednu z nejvyšších účinností 95,5 % při spalování hnědého uhlí.
S ohledem na zkušenosti a výsledky šetření některých událostí na plynových a souvisejících zařízeních (požáry, výbuchy, otravy spalinami, zakázané manipulace apod.) z pohledu soudního znalce jsme připravili materiál, který bude zveřejňován na pokračování. Obsahem uvedeného materiálu jsou informace o skutečných případech, ke kterým v praxi došlo.
V roce 2014 představila společnost Danfoss na trhu nové revoluční řešení hydronického vyvážení pro dvoutrubkové otopné soustavy, nový radiátorový Dynamický ventil RA-DV. Cílem tohoto řešení bylo zajistit tlakovou nezávislost termostatického radiátorového ventilu a tedy potlačení vlivu tlakového kolísání v systému na termostatický ventil na radiátoru.
Peletové kotle vítězí v disciplíně emisních tříd a získávají nejvyšší známku 5, zatímco většina českých dřevěných pelet dostává razítko ENplus A1, tedy certifikaci nejvyšší kvality. Přitom roste také výroba – v roce 2015 jsme se přiblížili k hranici 300 000 tun dřevěných pelet a produkce dál roste. V Česku se vyrábějí kotle, kamna i pelety pro západo-evropské trhy, tedy ve vysoké kvalitě. A úspěch slaví české pelety i doma. Počet kotlů a kamen na pelety roste v českých rodinných domech, chalupách i ubytovacích, restauračních a rekreačních zařízeních a ve firmách.