Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Kotle, kamna, krby
Archiv článků od 13.1.2012 do 21.2.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.2.2012
Mountfield

Láká vás mít ve vlastním obýváku topení s fascinujícím otevřeným pohledem na oheň? Pak zkuste krbová kamna, případně krbová kamna s výměníkem. Jsou nápaditá, vkusná a dokážou i o polovinu snížit výdaje na vytápění.

20.2.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita, Ing. Jozef Dorner, Ústav riadenia a priemyselnej informatiky, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Bratislava

Mikro-úroveň je optimalizace jednotlivých segmentů otopné soustavy, například zefektivnění provozu rekuperační jednotky. Následuje střední úroveň, například dimenzování topných okruhů a makro úroveň, kde již probíhá optimalizace řízení z pohledu spotřeby energií.

15.2.2012
IVAR CS spol. s r.o.

Nové řešení kompaktních bytových stanic IVAR.SAT - kompaktní modulově konstruované termohydraulické jednotky umožňující nezávislé řízené vytápění a přípravu teplé vody v bytech napojených na centrální rozvody tepla. Jednotlivé moduly umožňují uživatelům optimalizovat spotřebu tepelné energie.

13.2.2012
doc. Ing. Jaroslav Řehánek, Dr.Sc.

Autor se ve svém článku zabývá problematikou přerušovaného vytápění budov, konkrétně optimalizací provozu systému vytápění tak, aby změnou otopného režimu bylo – při dodržení požadované kvality vnitřního prostředí v době otopné přestávky – docíleno ekonomických úspor v důsledku sníženého návrhového výkonu otopné soustavy.

10.2.2012
BRILON a.s.

Tepelná čerpadla VZDUCH-VODA s kontinuálním řízením výkonu a vysokou účinností pro nízkoteplotní systémy, pouze pro vytápění nebo v sadě s externím zásobníkem i pro přípravu teplé vody. Pro náročné provozní podmínky varianta se vstřikováním chladiva a pro topnou vodu o teplotě až 60 °C. Splitové provedení s řadou výhod.

9.2.2012
ATMOS, JAROSLAV CANKAŘ a SYN

Automatické kotle na pelety dnes přestavují moderní způsob vytápění rodinných domů a jiných objektů. Kotle určené pro topení peletami s hořáky na pelety ATMOS A25 nebo A45 mají hodně společného s topením zemním plynem nebo topným olejem. Dodávají se s automatickým zapalováním paliva, které zajišťuje komfort topení, minimální obsluhu a nižší spotřebu.

30.1.2012
podle podkladů firem Testo AG, CO2 online GmbH upravil Ing. Josef Hodboď

Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

K zajištění bezporuchového provozu, zachování účinnosti plynového zařízení, nezkracování jeho životnosti a zejména i k naplnění zákona 458/2000 Sb. (energetický zákon) se doporučuje provádět pravidelné prohlídky plynového zařízení i po záruční době.

19.1.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

I třetí den výstavu navštívilo značné množství návštěvníků, kteří se zajímali především o ty prvky vytápěcí a stavební techniky, které přináší úspory v provozních nákladech budov. Řada firem vystavuje na Infothermě izolační materiály, moderní plynové kondenzační kotle, akumulační zásobníky, tepelná čerpadla, solární systémy a další prvky.

18.1.2012
Romotop s.r.o.

Nová krbová vložka Romotop KV 025 LN navazuje na úspěšnou vložku KV 025 L, kterou mnoho zákazníků společnosti Romotop velmi dobře zná. KV 025 LN přináší opět řadu inovativních řešení, zejména pak nový systém vedení spalin double spin a dva různé jmenovité výkony. Základní podmínkou bylo, aby systém nikterak nesnižoval schopnost hoření a zejména rozhořívání paliva a nezvyšoval požadavky na tah komína.

16.1.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

První den specializované topenářské výstavy Infotherma v Ostravě proběhla tisková konference. Dotazy přítomných novinářů a odborníků směřovaly především na dotační program na výměnu starých uhelných kotlů za moderní automatické kotle, které umí spalovat drobné uhlí a současně i pelety.

16.1.2012
Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Dlouhodobá imisní data získaná v oblastech zasažených znečištěním z velkých průmyslových zdrojů, vykazují v průběhu topné sezóny pozoruhodné změny, které ukazují na nezanedbatelný podíl malých zdrojů na zhoršené kvalitě ovzduší. Obyvatelé a jejich kotle se nemalým dílem podílejí na znečištění ovzduší.

16.1.2012
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor nabízí fakta, která možná konečně zklidní emoce ohledně dotace na kotle v Moravskoslezském kraji. Současný program je skvělá zpráva pro peletu, protože umožní najít si k peletě cestu i ortodoxním "uhlářům", kteří by to běžně rozhodně neudělali. Vyloučení ručního přikládání na roštu má zamezit spalování komunálního odpadu.

14.1.2012
BENEKOVterm s.r.o., Ing. Leopold Benda, BENEKOVterm s.r.o.

Problém není v palivu, ale v technologii. Vysoce účinné automatické kotle na uhlí mohou dosahovat výrazně nižších emisí CO, prachu nebo OGC, než průměrné kotle na kusové dřevo nebo dřevní pelety. Program ale jednoznačně definuje, že v dotovaných kotlích lze spalovat dřevěné pelety a žádný uživatel nijak omezován nebude.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama