Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Vytápění / od 22.12.2008 do 22.6.2009


zpět na aktuální články

22.6.2009
Asociace pro využití tepelných čerpadel

Součástí primámího okruhu některých typů tepelných čerpadel jsou hluboké zemní vrty. Cílem tohoto metodického pokynu je sjednocení metodiky provádění vrtů pro tepelná čerpadla typu země - voda v rámci asociace v souladu s platnými legislativními požadavky.

15.6.2009
Ing. Marek Bláha, Asociace pro využití tepelných čerpadel

V dubnu 2009 proběhl průzkum u majitelů tepelných čerpadel s plošnými kolektory. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak se tyto zdroje tepla chovají na konci relativně studené zimy a zároveň zjistit, jak je to s rozšířenými mýty o vymražení země kolem kolektoru, ovlivnění vegetace, nutné letní odstávce kolektoru a případné devastaci zahrady.

18.5.2009
Ladislav Tintěra

Recenzovaný Vyhodnocení otopného období kalendářního roku 2008 v Praze slouží pro potřeby výrobců a odběratelů tepla, kteří pracují v režimu kalendářního roku. Poskytuje podklady pro práci energetických expertů při provozním vyhodnocování spotřeby energie budov. Reaguje na požadavky nových legislativních předpisů a poskytuje tak zdroje číselných údajů pro oblast kontroly kotlů podle vyhlášky 276/2007 Sb.

11.5.2009
doc. Ing. Vladimír Jelínek, Csc.

Norma stanovuje všeobecné požadavky a požadavky na konstrukci a provozní vlastnosti z hlediska bezpečnosti, značení a metod zkoušení spotřebičů na plynná paliva pro provozy společného stravování,pojednává pouze o spotřebičích v provedení A1, A2, A3, B1 a B2 a platí pro profesionální velkokuchyňské a pekárenské spotřebiče spalující plynné palivo při přípravě pokrmů a nápojů.

4.5.2009
Teplárenské sdružení

Z šetření a zveřejněných výstupů "Nezávislé komise vlády pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu" (vedené Prof. Pačesem), vyplývá, že jak ve střednědobém, tak dlouhodobém horizontu prognózy dojde k ohrožení dálkového zásobování teplem v důsledku nedostatku hnědého uhlí pro většinu teplárenských zdrojů u nás.

27.4.2009
Doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Norma ČSN EN 1775 je základním normativním dokumentem pro domovní plynovody navazující na původní ČSN 38 6441. U nás ji doplňuje Technické pravidlo TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách, které je v současné době rovněž revidované. Norma ČSN EN 1775 byla vydána v V/99 a toto znění s navazujícími změnami je technické veřejnosti dostatečně známé. Revize byla vydána v V/08 a oprava 1 v XI/08.

20.4.2009
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph. D.

Jedním ze sálavých klimatizačních systémů, který umožňuje zajištění tepelného komfortu bez vysokých nároků na spotřebu energie, je systém s kapilárními rohožemi. Kapilární systém je možné použít prakticky v jakékoliv budově a to jak pro vytápění tak pro chlazení.

23.3.2009
Ing. Miroslav Kotrbatý

Technické řešení výměníkových stanic pára - voda s uzavřeným parokondenzátním okruhem je v posledních letech na vzestupu používání. Dochází tím k úplnému odstranění kondenzátního hospodářství tradičního provedení - nádrž na kondenzát + čerpadla na jeho přečerpávání.

9.3.2009
Dr. Ing. Petr FISCHER, Edwards & Zuck International, s.r.o.

V souvislosti se zaváděním hodnocení energetické náročnosti budov, která vyjadřuje celkovou roční potřebu energie v budovách, je vhodné mít pro různé typy budov referenční hodnoty, kterými lze výpočtem stanovenou energetickou náročnost ověřit. V příspěvku jsou přehledně zpracovány výsledky víceletých fakturačních měření odběru tepelné energie v různých typech objektů a provozů občanské výstavby.

23.2.2009
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních

Oba autoři se dohodli na tom, že je vhodné rozdělit rozsáhlý komplex norem pro energetické výpočty na dva samostatné soubory (1.soubor norem - stavební, 2.soubor norem - energetické systémy budov). V českém prostředí jde patrně o první pokus utřídění technických norem s tímto zaměřením.

9.2.2009

Apel na současnou vládu, aby razantně pokračovala v prosazování reforem, výzva k definování termínu přijetí eura a zrušení vládou přijatého rozhodnutí o omezení pátečních a nedělních jízd kamionů, požadavek na minimalizování dopadů obchodování povolenkami. To byly některé z témat, kterými se zabýval Sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Proběhl již tradičně v první den Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 15. září a zúčastnilo se ho na 400 zástupců členských firem.

19.1.2009
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D. - ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Parametr, který by se měl uplatňovat při posuzování energetického chování kotlů, je stupeň využití kotle. Pro dnešní konstrukce kotlů je naprosto nevyhovující hodnotit je podle termické účinnosti, která je navíc určována v laboratoři za přesně definovaných ideálních podmínek při jmenovitém výkonu zdroje, a tak neodráží chování zdroje tepla v průběhu otopného období.

12.1.2009
z tiskových zpráv veletrhu Chillventa 2008

Nový vývoj se projevuje u tepelných čerpadel typu vzduch-voda, jejichž tržní šance se díky poměrně snadné instalaci nadále posuzují velmi pozitivně (zvlášť při modernizaci budov). Řeč je o tepelných čerpadlech, která mají díky invertoru mimořádně dobrou energetickou účinnost.

5.1.2009
Doc.Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Klasické vytápění s otopnými tělesy a podlahové vytápění pracuje za jiných hydraulických a teplotních podmínek, proto je třeba vhodně řešit zapojení a regulaci těchto kombinovaných soustav. Pokud bychom ponechali kombinovanou soustavu zapojenou na jeden regulovaný okruh, dostaneme se do provozních potíží.

29.12.2008
Zbigniew Adamus - předseda legislativní komise SKČR

Článek je souhrnem z přednášky autora na odborné konferenci. Opakující se nedostatky odvodu spalin jsou neustálou hrozbou pro uživatele spotřebičů paliv. Nedostatky spalinových cest se přímo podílejí na kvalitě spalování a tím ovlivňují výsledky využití energie. Ale často také bezpečnost provozování spotřebičů.

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama