Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 2.11.2016 do 23.1.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.1.2017
Ing. Lenka Reinberková, Ph.D., Ing. Zdeněk Reinberk, Ph.D.

Recenzovaný Hlavním motivem k sepsání tohoto seriálu bylo podělit se o zkušenosti, kterých jsme nabyli v době rozhodování, instalace a provozu nového systému vytápění v malém bytě. Článek obsahuje jednoduchý příklad výpočtu provozních nákladů pro několik variant vytápění.

20.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Zveme Vás na zahájení výstavy s vyhlášením výsledků ankety čtenářů TZB-info a navazující diskusní blok Vize ve vytápění a úsporách energií v Evropě a ČR s Ing. Tošenovským. Zveme vás také na úterní doprovodný program Chytrá řešení pro úspory energie v budovách a těšíme se na Vaši návštěvu na stánku TZB-info.

17.1.2017
ENBRA, a.s.

Ekvitermní regulace, kdy se při řízení výkonu otopného systému bere v úvahu teplota vnějšího vzduchu, může vést k nezanedbatelným úsporám energie potřebné na vytápění. Výhod ekvitermní regulace přitom mohou využít jak rodinné domy, v nichž je instalován kotel, tak i bytové domy s napojením na dálkové zásobování teplem.

16.1.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Chytré domácnosti umí šetřit vodu i energie a lze je zpravidla kontrolovat a ovládat palcem přes displej chytrého telefonu. Přinášejí tak řadu nových možností a dosud nevídané pohodlí. Kde všude se mohou uplatnit chytrá řešení? Jaké výhody a úspory přinášejí? A mohou znamenat i nějaká rizika?

29.12.2016
Multi-VAC spol. s r.o.

Zimní období je čas, kdy se v největší míře řeší náklady na vytápění výrobních hal a skladovacích objektů. Necháváte doslova otevřené dveře vyšším nákladům? Mimo unikání drahého vytápěného či klimatizovaného vzduchu dochází často k pronikání působením vnějšího přetlaku. Nejlepším řešením, jak dokazuje studie AMCA*, je vzduchová clona s bezkonkurenčně trojnásobným účinkem oproti druhému klasicky využívanému zádveří.

19.12.2016
Dr. Ing. Petr Fischer, projektant se zaměřením na jednotrubkové soustavy

Recenzovaný V současné době je běžné projektovat otopné soustavy jako dvoutrubkové. K tomuto trendu přispívají automatizované výpočetní programy, které jiné varianty zpravidla ani neumí. Přitom pro některé objekty je vhodná a vzhledem k nižší materiálové náročnosti dokonce vhodnější tzv. jednotrubková soustava.

12.12.2016
ebm-papst CZ s.r.o.

Nová budova v St. Georgenu je zajímavá nejen na pohled. Pod parkovištěm bije její studené srdce. Lidé, kteří parkují své automobily na parkovišti nového závodu na výrobu elektroniky, otevřeného v březnu 2016 společností ebm-papst v St. Georgenu-Hagenmoosu, nejspíš ani netuší, že pod jejich nohama se nachází nádrž naplněná 500 m3 ledové vody. Tato 4 metry hluboká nádrž o průměru 16 metrů slouží k zásobování celé budovy teplem.

7.12.2016
Energy Benefit Centre a.s.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 28.11.2016 druhou výzvu Úspory energie. Rozdíl oproti předchozí výzvě spočívá zejména v mírnějších hodnotících kritériích a v kladení většího důrazu na připravenost žadatele projekt realizovat. Projekt dostane bonusové body za předložení stavebního povolení již při podání žádosti o podporu.

5.12.2016
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D.

Recenzovaný Článek ukazuje výsledky laboratorního testování výměníku a jeho nasazení v reálném provozu v domácnosti. Přestože účinnost sprchového výměníku může dosahovat i přes 40 %, úspora energie na přípravu teplé vody se pohybuje mezi 10 až 15 %.

1.12.2016
redakce

Dnes začíná čtvrtý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem Novinky vystavovatelů na Infothermě 2017, patenty a vynálezy. Tímto zahajujeme hlasování o nejzajímavější exponát, který jednotliví vystavovatelé do soutěže přihlásili a garantují, že se jedná o novinku, vynález či patent k vytápění, úsporám energií a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Zájemci řad našich čtenářů mohou nyní vybírat z přihlášených novinek, patentů a vynálezů a hlasováním rozhodnout o vítězi.

28.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

25.11.2016
HENNLICH s.r.o.

Kvalita vnitřního prostředí v administrativních budovách je čím dál více nosným tématem při jejich výstavbě i rekonstrukci. Při výstavbě nových budov je vše snadnější a jednodušší – projektanti mohou navrhovat, samozřejmě s ohledem na zadání investora, téměř „cokoliv“. Mnohem složitější je to ale u rekonstrukcí, kde mají projektanti mnohem omezenější prostor pro řešení. V mnoha případech nelze využít standardní postupy. Navíc je třeba zajistit výrazně vyšší komfort vnitřního prostoru, než nabízelo původní, většinou již zastaralé, technologické řešení.

23.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Odizolování ploché dvouplášťové střechy je kapitola sama o sobě. Řešení může být snadné i ekonomicky zajímavé. Stávající bytové domy trpí řadou neduhů, jedním z nich je problematika zateplení dvouplášťových rovných střech. Původní koncepce dnešním požadavkům na energetickou úspornost nestačí.

21.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.

2.11.2016
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Jaroslav Bečvář

Zdroje energie, které poskytuje příroda, jsou lidmi využívány od dávných dob. Dnes energii z přímého slunečního záření nebo její přeměnu do formy biomasy dokážeme využít daleko efektivněji než dříve. Přesto se i v dnešní době učíme využívat tyto přírodní zdroje energie hospodárněji a vhodně je kombinovat při pokrývání energetických potřeb budov. S tím také mohou pomoci aktuálně probíhající dotace. Pro pořízení nového ekologického kotle a solárního termického systému je možno získat dotaci v celkové výši až 182 500 Kč.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama