Autor se v článku zabývá problémovými oblastmi v aktuálních právních předpisech týkajících se problematiky odvodu spalin od tzv. turbospotřebičů. První část je zaměřena především na definici spalinové cesty a požadované úkony z ní vyplývající.
Pražská plynárenská, a.s., oznámila, že k 1. listopadu znovu zvýší ceny plynu pro své odběratele. Od ledna letošního roku je to již čtvrté zvýšení cen zemního plynu. Při porovnání ročních nákladů na plyn podle cen platných v 1. čtvrtletí 2011 s náklady vycházejících z cen platných od 1.11.2011 je např. v nejnižším pásmu odběru do 1,89 MWh/rok nárůst až o 53 %.
Podle zprávy ČTK vydané 1.9.2011 oznámila Pražská plynárenská,a.s. že k 1. říjnu zvýší ceny plynu. Ve zprávě se uvádí, že "...domácnost spotřebou 3,5 MWh ročně si od října připlatí 20 Kč, což je o 4,64% více a zákazník se spotřebou 0,4 MWh ročně zaplatí měsíčně o 3 Kč, tedy o 2,7% více než dosud...". Zpráva porovnává ceny platné od 1.7.2011 s cenami platnými od 1.10.2011.
Jedním ze způsobů snižování emisí CO2, uhlíkové stopy, je využití absorpčních nebo adsopčních chladicích zařízení a tepelných čerpadel využívajících ke své činnosti tepelnou energii. Tato zařízení se prosazují nejen v průmyslu ale i pro vytápění a chlazení obytných, administrativních a dalších budov.
V podstatě se jedná o metodiku při stanovování požadavků na větrání takových prostorů. Protože není k dispozici obdobný technický předpis na větrání prostorů se spotřebiči s výkonem 50 - 100 kW, lze přiměřeně využít tohoto předpisu rovněž pro řešení větrání prostorů se spotřebiči s výkonem 50 - 100 kW.
Na území celé ČR bylo možné koupit v poslední topné sezóně kvalitní peletu za cenu 5,50 Kč/kg (nad 4-5 t většinou i s dovozem zdarma). Reálná celoroční provozní účinnost peletového kotle je cca 84 %. Cena "vyrobeného" GJ je tedy 385 Kč, což při roční spotřebě tepla 65 GJ představuje náklady 25 tisíc Kč.