Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme plynem
Archiv článků od 12.12.2011 do 10.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Mikrokogenerace Viessmann je skutečnou alternativou pro rekonstrukci topných systémů. Vitotwin 300-W je kompaktní zařízení, plnohodnotný zdroj tepla, ve kterém se skrývá Stirlingův motor a kondenzační kotel Vitodens 200-W. Špičkový výkon jednotky je celkem až 26 kW.

30.4.2012
Jan Hodač, Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Energetická charta má nyní 53 členů, z neevropských zemí například Austrálie, Japonsko, Kazachstán nebo Uzbekistán. Evropskou unii v Chartě zastupují Evropská společenství a Euratom. Dále existuje sekce 24 pozorovatelských států (například Kanada, Írán, Nigérie, Katar, USA nebo Venezuela) a 11 institucionálních pozorovatelů.

30.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

Druhá část článku popisuje nové možnosti využití oxidu uhličitého, zejména jeho aplikaci jako suroviny pro moderní chemické syntézy i substance pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Vyjadřuje se rovněž skepticky k efektu ukládání CO2 do geologických struktur.

16.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

O oxidu uhličitém se v současnosti nejčastěji hovoří jako o obtížném odpadu, kterého je třeba se nějak zbavit. Jedná se přitom mnohdy o diskutabilní návrhy (například CCS) spojené s vysokými náklady a nejistým efektem. Racionální přístup v duchu moderních trendů však představuje snaha o jeho materiálové využití. První část článku se zabývá základnmí vlastnostmi a přehledem tradičních možností technického využití oxidu uhličitého.

16.4.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Ruská federace garantuje jednu třetinu dodávek zemního plynu do Evropské unie. Tento podíl má ve střednědobém horizontu narůst na jednu polovinu. To je ale mnohými kritiky zpochybňováno, především kvůli neotevírání nových ložisek a neinvestování do nových projektů. Jaký je skutečný stav těžby plynu v Rusku?

23.3.2012
Energie2, a.s.

Oproti dominantním dodavatelům má Energie2 v současnosti ceny zemního plynu v ČR nižší o 10 % a elektřiny o cca 9 %. Na Slovensku jsou ceny plynu oproti dominantním hráčům nižší o 10-14 % a elektřiny o cca 10 %, v závislosti na zvolené sazbě. Bonus při uzavření smlouvy přes internet je 2 %.

19.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Výše objemového koeficientu je závislá na nadmořské výšce odběrového místa a teplotě plynu protékajícího plynoměrem. V článku je uveden postup, podle kterého si můžete správnost objemového koeficientu na faktuře zkontrolovat. Koeficient je jedním z faktorů, které ovlivňují vaši cenu plynu.

čerpadla Grundfoss
6.3.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Grundfos uvádí na trh novou generaci tří variant přečerpávacích stanic CONLIFT pro odvod kondenzátu z kondenzačních kotlů a dalších technických zařízení s řadou nových konstrukčních prvků, které zajišťují snadnější instalaci, vyšší spolehlivost a bezpečnost provozu. Model Conlift2 pH+ je vybaven neutralizační jednotkou pro velmi agresivní kondenzát.

29.2.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Začátkem února se uskutečnilo ve Velkém sále Černínského paláce setkání odborníků z nejrůznějších oblastí energetiky PEEF 2012. Zajímavé byly rozdílné názory na další osud emisních povolenek zástupců ČEZ, RWE a předsedy Teplárenského sdružení Mirka Topolánka, který tajně doufá v jejich zrušení.

6.2.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Dodávka plynu nebo elektřiny je natolik důležitá, že řada odběratelů nechce riskovat její případné přerušení při změně dodavatele. Nová legislativní pravidla definovaná v novele Energetického zákona č. 458/2000 Sb. (ve znění zákona č. 211/2011 Sb.) ale vyplňují dosavadní mezery v legislativě a reagují na vývoj tržního prostředí.

30.1.2012
podle podkladů firem Testo AG, CO2 online GmbH upravil Ing. Josef Hodboď

Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

23.1.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Možnost zvolit si dodavatele plynu mají odběratelé již od roku 2007. Ale teprve v loňském a především v letošním roce se trh s plynem rozvinul natolik, že změnou dodavatele je možné ušetřit až 30 % ročních nákladů na vytápění a přípravu teplé vody v rodinném domě.

K zajištění bezporuchového provozu, zachování účinnosti plynového zařízení, nezkracování jeho životnosti a zejména i k naplnění zákona 458/2000 Sb. (energetický zákon) se doporučuje provádět pravidelné prohlídky plynového zařízení i po záruční době.

15.1.2012
redakce

Prezident České plynárenské unie podporuje otevření českých ložisek plynu. Města se brání, ekologové varují před vlivem na životní prostředí i kvalitu spodních vod. Situaci pro ČT 24 komentoval i redaktor TZB-info Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama