Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 5.6.2018 do 3.9.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.9.2018
Ing. Zdeněk Lyčka, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Stanovení účinnosti teplovodních kotlů na tuhá paliva podle stávající legislativy může být problematické. Na praktickém příkladu autor dokládá, že i velmi moderní a podle tabulkových hodnot velmi úsporný kotel může mít během provozu nižší než očekávanou účinnost. Vysvětlení je uvedeno v článku.

28.8.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Na trhu jsou kotle na pevná paliva, která jsou obchodně označovány jako pyrolýzní, zplyňovací nebo i zplynovací. Problém je ten, že v takových kotlech sice z části probíhají procesy, které jsou základem pyrolýzy nebo zplyňování, ale vzhledem ke konstrukci kotlů nejde o technicky přesné označení. Pokud se tato označení kotlů používají v obchodním styku, jde o přípustnou nepřesnost. Zákon o ochraně ovzduší zavedl pojem zplyňovací kotel do legislativy, aniž by byl tento pojem jednoznačně technicky popsán. Z toho mohou vyplývat omyly i s ohledem na palivo, které lze v těchto kotlích spalovat.

24.8.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Novela zákona o ochraně ovzduší byla zveřejněna ve Sbírce zákonů 16. srpna. Vedle změn týkajících se kontrol kotlů, se v novele upřesňují některá ustanovení. V článku je uveden výběr. Pro budoucnost využití pevných paliv může být závažná i možnost určitých omezení, která mohou přijmout obce.

18.8.2018
redakce s využitím podkladů investora a časopisu Dřevo & Stavby

Nedávno jsem dal na svůj Facebook příspěvek o ročním vyúčtování za plyn v dřevostavbě, redakci TZB-info to zaujalo a požádala mě o širší článek o vytápění v dřevostavbě. Na rovinu říkám, že technické fajnšmekry neuspokojí, ale stavebníkům z řad laiků možná něco dá.

© Fotolia.com
16.8.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Přehled údajů o prodejích zdrojů tepla v některých státech EU dokumentuje razantní přesun ke kondenznační technice, a to jak u plynových kotlů, tak olejových. Klesají prodeje kotlů na biomasu, naopak roste zájem o tepelná čerpadla. Rovněž zájem o tepelnou solární techniku neroste, i když po doslova tragických propadech v letech, kdy skončily masivní dotace, již nejde o pokles tak rapidní.

14.8.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Novela zákona o ochraně ovzduší prodlužuje lhůtu kontrol na 36 měsíců, kontrolu může za určitých podmínek nahradit kontrola podle energetického zákona, kontroloři (OZO) budou jednotně registrováni a rovněž tak i výsledky kontrol. Obce mohou zakázat provoz kotlů třídy 1 a 2 již nyní.

5.8.2018
Ing. Jan Schindler, redakce

Srdečně Vás zveme na 26. ročník mezinárodní výstavu Infotherma, který se uskuteční ve dnech 21. – 24. ledna 2019 na ostravském výstavišti Černá louka. Stalo se již tradicí, že u výstavy je pořádaná internetová hlasovací soutěž „TOP VÝROBKY VYSTAVOVATELŮ INFOTHERMY“.

© Fotolia.com
31.7.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor vychází ze znalosti schválené novely Zákona o ochraně ovzduší a odvozuje dopady novely na oblast lokálních topidel na pevná paliva. Účinnost novely se očekává v září 2018. Jedním z upřesnění je povinnost kontrolovat stacionární spalovací zdroje na pevná paliva napojené na teplovodní otopnou soustavu o celkovém jmenovitém příkonu zdroje od 10 až 300 kW včetně, čímž je ze zákona dáno, že u lokálních topidel s teplovodním výměníkem je počítán celkový příkon zdroje, včetně jeho sálavé složky.

© Kange Studio - Fotolia.com
29.7.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

U výrobců působících v ČR vzrostl v roce 2017 prodej ocelových kotlů na pevná paliva na hodnotu 23491 kusů oproti roku 2016 s množstvím 21544. Meziroční vývoj u litinových kotlů je opačný, pokles ze 41869 na 37050 kusů. Mírně poklesl i prodej automatických kotlů na biomasu, a to ze 6351 na 5810 kusů. Prodej plynových kotlů těchto výrobců se drží mírně nad hranicí 32000, přičemž podíl kondenzačních kotlů se zvýšil na 24316 kusů. Tyto a další údaje jsou obsaženy v tabulkách zpracovaných APTT a uvedených v článku.

23.7.2018
doc. Ing. Dalibor Vytlačil, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra inženýrské informatiky, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Spotřeba energie v obytných budovách závisí na aktuálním stavu fondu budov. Kromě vnějších podmínek ovlivňují budoucí spotřebu energie dva základní faktory – technické požadavky na nově stavěné budovy a intenzita rekonstrukcí stávajících staveb. Příspěvek prezentuje metodu, která integruje obě strategie do jednoho dynamického modelu.

19.6.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor upozorňuje na rozdíl významu pojmů kontrola kotle a revize kotle, které jsou v praxi nesprávně zaměňovány, což může mít pro majitele kotle nepříznivé důsledky.

15.6.2018
redakce TZB-info ve spolupráci s firmou REGULUS

Některé poznatky z jarního cyklu přednášek společnosti REGULUS spol. s r.o., které organizovala Společnost pro techniku prostředí.

11.6.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Snaha minimalizovat náklady na vytápění vede některé majitele rodinných domů k používání krbových vložek nebo krbových kamen s teplovodním výměníkem. Provozní náklady se tím omezí jen na nákup paliva. S použitím teplovodního výměníku jsou však spojeny stejné bezpečnostní požadavky jako s teplovodním kotlem.

10.6.2018
redakce TZB-info ve spolupráci se značkou Dakon

První zapálení paliva v novém automatickém kotli na tuhá paliva může být takovou malou rodinnou oslavou. Jak to provést elegantně, a přitom odborně a správně? Příklad postupu je demonstrován na kotli Dakon DOR 5N Automat, a to s palivem hnědé uhlí – Ořech 2. Tento kotel může být provozován rovněž s palivem dřevěné pelety.

5.6.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor upozorňuje na rozdíl mezi doporučeným vzorem protokolu z kontroly kotlů podle Zákona o ochraně ovzduší a náležitostmi, které má protokol mít podle vyhlášky 415/2012 Sb. O termínu kontrol kotlů, respektive o lhůtě, ve které se mají provádět, rozhoduje novela Zákona o ochraně ovzduší.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama