Zákaz provozu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2 platí od září 2022 prozatím pro ty, které neslouží k vytápění domácností. Obce však mohou již nyní, v případě nutnosti, omezit provoz všech kotlů nižších tříd a lokálních topidel na pevná paliva.
Sdružení odběratelů tepla je efektivnější, hospodárnější a ekologičtější než řada jednotlivých systémů. Při budování větších sídelních celků se tak ukazuje zřízení místního zásobování jako racionální a udržitelné řešení. Nadnárodně působící společnost REHAU je v této oblasti jedničkou na trhu, zejména proto, že čerpá inspiraci po celém světě. Kromě zjevného produktového know-how může nabídnout rozsáhlé zkušenosti s projektováním i vlastní realizací.
„Plynařinu jsem vystudoval, protože jde o technologicky zaměřené řemeslo, jehož budoucnost je v obnovitelných plynech: vodíku a biometanu,“ říká mladý plynař Radim Dvořák, absolvent Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Žáci z této a dalších čtyř středních škol budou v březnu bojovat o titul Plynaře roku 2023.
Recenzovaný Náhrada kotle tepelným čerpadlem vyžaduje ověření hydrauliky soustavy, teplotních režimů a výkonů tepelného čerpadla. Vzájemné nepřizpůsobení lze orientačně odhalit změřením teplot, prací s grafy ekvitermní křivky a podklady výrobce, zejména v případě jednodušší soustavy vytápění v rodinném domě.
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Stále více novostaveb se dnes realizuje ve standardu budov s téměř nulovou spotřebou a pasivních budov. Nakonec tento směr udává i legislativa. Domy v těchto standardech velmi snižují potřebu energie, která je použita pro vytápění. Z tohoto důvodu hrají čím dál větší váhu investiční náklady topného systému v tomto typu budov.
Téma úspory vody je stále aktuálnější a pozornost mu věnuje čím dál více z nás, ať už je důvodem ohleduplnost k přírodě, udržitelný životní styl nebo také šetrnost k domácímu rozpočtu. Průměrná denní spotřeba vody na osobu činí 130 litrů a značná část připadne na osobní hygienu. Vyplatí se proto hledat cesty, jak v koupelně a na toaletě nakládat s vodou šetrněji a efektivněji. Řešením jsou přitom nejen moderní technologie, ale uspořit můžete i bez velkých investic. Jak na to radí česká značka koupelnového vybavení JIKA.
Fakt, že do Evropského systému pro obchodování s emisemi (EU ETS) byly zařazeny budovy i pozemní a lodní doprava, je podle Teplárenského sdružení ČR jediná změna systému, která má logiku a lze ji považovat za pozitivní. Pro stabilitu podnikatelského prostředí by však bylo výhodnějším nástrojem zavedení uhlíkové daně,“ říká Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.