Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám
Archiv článků od 21.3.2013 do 5.10.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.10.2015
Ing. Nikola Pokorný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Buštěhrad, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Příspěvek se věnuje změně normy pro zkoušení solárních tepelných kolektorů, dopadu změny ve vyhodnocení křivky účinnosti používání ve výpočtech a souvislostech s legislativními dokumenty, případně dokumenty vázanými na programy podpory solárních tepelných soustav.

5.10.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Nasazení tepelných čerpadel v konkrétních soustavách pro vytápění a přípravu teplé vody v budovách se hodnotí sezónním topným faktorem SPF. Pro srovnání soustavy s tepelným čerpadlem s jiným zdrojem tepla z pohledu neobnovitelné primární energie jako měřítka vlivu na životní prostředí se používá účinnost využití primární energie PER.

28.9.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Jaké požadavky vyplývají z nařízení Komise 812 a 814/2013 na značení tepelných čerpadel určených pro přípravu teplé vody? Zde uvádíme základní výpočtový postup pro stanovení energetické třídy a návazné požadavky na ekodesign pro tepelná čerpadla pro přípravy teplé vody.

18.9.2015
Česká peleta, z.s.p.o.

Kotlíkové dotace a další dotační programy pro instalace a výměny kotlů na biomasu a dalších zařízení využívajících OZE se živelně rozbíhají. Pro dodavatele kotlů a topenářské firmy se pravděpodobně rýsuje delší plodné období. Aby mohli instalovat dotované zdroje, potřebují složit profesní zkoušky dle zákona č. 406/2000 Sb. Jak to funguje v praxi?

16.9.2015
OPOP, spol. s.r.o.

Peletové kotle jsou ekologickým a komfortním zdrojem vytápění. Navíc při pořízení peletového kotle bude možno získat dotaci z programu kotlíkové dotace, jež budou postupně vyhlášeny ve všech krajích ČR na přelomu 2015/2016. Kotle řady Biopel line budou dotovány ve výši až 127 500 Kč.

14.9.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Pro elektricky poháněná tepelná čerpadla se v posledním desetiletí postupně objevila a ustálila celá řada hodnoticích parametrů porovnávajících jejich energetickou kvalitu. Text se zaměřuje na dva parametry, které slouží ke srovnávání tepelných čerpadel jako výrobků – zařízení pro dodávku tepla.

31.8.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Příspěvek rozvádí problematiku štítkování a ekodesignu tepelných čerpadel určených primárně pro vytápění, na jejich dokumentaci a na jejich zkoušení a hodnocení. V textu se dozvíte základní požadavky Nařízení Komise č. 811/2013 a 813/2013 na značení těchto tepelných čerpadel.

29.7.2015
BENEKOVterm s.r.o.

Topení uhlím v automatickém režimu se stalo nejlevnějším způsobem vytápění rodinných domů, a proto zažívá velký boom. Ten je navíc podpořen subvencemi státu formou Prioritní osy 2 OPŽP, takzvaných kotlíkových dotací.

16.7.2015
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Vladimír Stupavský

Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.

25.4.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V minulých měsících proběhly v Berlíně a Welsu důležité energetické konference, které se věnovaly významu dřevních pelet a jejich úloze ve vytápění. Byly zde představeny detailní popisy světových trhů s peletami a především podrobné analýzy produkce a spotřeby certifikovaných ENplus pelet ve světě za uplynulý rok.

12.1.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Na konci roku 2014 se členské státy EU shodly na parametrech směrnice 2009/125/ES pro Ekodesign kotlů a interiérových topidel uváděných na trhy Evropské unie. Následným krokem je zavedení a schválení pravidel označování těchto topidel v „Evropské směrnici 2010/30/EU o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku“, zkráceně ve Směrnici o ekolabelingu.

6.11.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info

V polovině října 2014 proběhlo závěrečné jednání a hlasování regulačního výboru pro Ekodesign o podobě výsledných parametrů části Směrnice o Ekodesignu. Ta určuje, jaké parametry musí splňovat kotle a interiérová topidla uváděná na trhy Evropské unie. V druhé části článku je popsána kombinace aktuální legislativy vedoucí k doporučení, jaké kotle pořizovat.

21.3.2013
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu

U pasivních domů vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu spotřeby energie. Při takto nízké potřebě je vhodné používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, z biomasy nebo ze země.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama