Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Normy a právní předpisy
Archiv článků od 21.11.2002 do 23.1.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.1.2006
Ing. Roman Šubrt

Je všeobecným mýtem, že neustále dochází k prudkému zvyšování nároků na tepelné izolace. Pokud se podíváme na předpisy od roku 1992 zjistíme, že ke zvyšování nároků příliš nedochází, zejména v oblasti měrné potřeby tepla na vytápění. Pro přehlednost shrnujeme starší i nové požadavky norem na tepelně izolační vlastnosti staveb.

21.11.2005
Ing. Irena Plocková, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Příspěvek byl přednesen na konferenci Energetická náročnost budov v rámci doprovodného programu k veletrhu ForArch 2005. Přednáška je na konci doplněna o aktuální dotazy a odpovědi Ing. Plockové k dané problematice.

3.10.2005
Ing. Šárka Myšková, Ing. Zdeněk Přibyla

Jednu z dominantních úloh při dodávkách energie, a zde máme na mysli energii získávanou z plynného paliva - zemního plynu obyvatelstvem, právnickými a podnikajícími fyzickými osobami, sehrávají plynovody v budovách. Při projektování a následně při jejich zřizování je potřebné se řídit nejen obecně závaznými právními předpisy, ale využívat i normativní dokumenty.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

15.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Dubnový seminář Společnosti pro techniku prostředí měl tři hlavní priority: vyjasnit terminologii pro teplou vodu, zdůraznit priority přípravy teplé vody a vedle novinek v technologii ohřevu vody umožnit diskusi na téma stanovení potřeby teplé vody.

9.5.2005
Jiří Šála, ŠÁLA-MODI

Změna k ČSN 73 0540-2:2002 Tepelná ochrana budov platí od 1.4.2005. V článku jsou rámcově uvedeny projednané a schválené změny v požadavcích.

3.5.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Použití jiných výrobků, než které byly projektantem navrženy, je praxe běžná na mnoha stavbách. Požádali jsme JUDr. Jana Kužela, advokáta renomované pražské právní kanceláře, o vyjádření k problematice zodpovědnosti projektanta v takovém případě.

6.12.2004
Ing. Vladimír Valenta

V září 2003 vyšly dvě důležité topenářské normy. První z nich je ČSN EN 12170 (06 0810) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav vyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Druhou je ČSN EN 12171 (06 0811) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav nevyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Protože obě normy jsou si podobné, seznámíme se dále s normou ČSN EN 12170, která je rozsáhlejší.

24.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla

Plynná paliva, a zde máme na mysli především zemní plyn, ale též i propan-butan (LPG), jsou v současné době nejčastěji používaným palivem k otopu kotlů, zejména pak v nízkotlakých kotelnách. Plynné palivo má oproti např. pevným palivům řadu výhod, např. snadná dopravitelnost ke kotlům, vysoká účinnost spalování a příznivý dopad na ochranu ovzduší.

14.9.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Článek podrobně rozebírá ty odstavce platné vyhlášky, které odporují fyzikálním zákonům a mnohdy i zdravému rozumu. Tím je samozřejmě vyhláška v rozporu i se současnou legislativou platnou a vynutitelnou v zemích EU. Tu se naše republika zavázala zavést do naší legislativy ještě před vstupem ČR do EU.

1.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla, Gas s.r.o.

Pro navrhování, zřizování a provoz kotelen s kotli s hořáky spalujícími plynné palivo platí již od roku 1985 ČSN 07 0703 Plynové kotelny. Tato ČSN doznala již 6 změn a v současné době je technickou veřejností hodnocena jako zastaralá, už jenom pro řadu změn obecně závazných právních předpisů a ČSN relevantních k problematice plynových kotelen.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.

25.8.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Rada Evropského společenství přijala již v roce 1993 směrnici 93/76/EHS, která mimo jiné zavazuje k tomu, aby vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu teplé vody bylo prováděno podle skutečné spotřeby. Vzhledem k závazkům ČR z přístupových rozhovorů ke vstupu do EU a ke skutečnosti, že zákon č. 406/2000 Sb. tuto povinnost neobsahuje, se připravuje jeho novela.

14.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Ve Sbírce zákonů za měsíc březen jsou novinky z oblasti vytápění, výtahů, zdravotní techniky i označování CE. Pravidla zveřejněná ve Sbírce zákonů jsou závazná, proto pro všechny důležitá. U položek již platných najdete i odkazy na platné znění a k novým vyhláškám ze zdravotní techniky máme pro Vás již připraveny komentáře.

2.9.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Antonín Chyba

Revizí a sloučením současných ČSN bude dosaženo nejen jejich plné návaznosti na zavedené ČSN EN řady 442, nýbrž i doplnění té problematiky, kterou ČSN EN vzhledem ke svému poslání neřeší.

12.3.2003

Společnost pro techniku prostředí - odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů, které se uskuteční v prostorách nově vybudovaného kongresového centra v Třeboni. Vedle odborného programu a výstavky bude součástí konference i řada doprovodných společenských akcí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama