Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provoz a údržba
Archiv článků od 30.6.2008 do 1.2.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.2.2010
Ing. Vladimír Valenta

U plynových spotřebičů, což jsou většinou teplovodní kotle a ohřívače vody s atmosférickými hořáky, je odebírán spalovací vzduch pro spotřebič z prostoru místnosti. Do místnosti se spalovací vzduch dostává tahem spalinové cesty, tj. spalinovodem a komínem, která vytváří v místnosti podtlak. V příspěvku jsou uvedeny vztahy jednak pro stanovení průtokových množství spalovacího a větracího vzduchu, jednak pro dimenzování průřezů vzduchové a spalinové cesty.

28.12.2009
Z publikace Prevence nehod, havárií a požárů ČSTZ

Na plynovodech a plynových spotřebičích je používána celá řada zabezpečovacích zařízení. Jedná se o zařízení sledující různé parametry a reagující v případě jejich nedodržení. V následující části budou stručně popsána pouze zařízení, která mají zásadní vliv na bezpečnost daného plynového spotřebiče a o nichž by proto měl mít každý provozovatel nebo uživatel alespoň základní informace o jejich funkci.

19.10.2009
Ing. Vladimír Valenta

Při činnosti plynových spotřebičů typu A pronikají při hoření plynu do místnosti spaliny plynu, které obsahují škodliviny (oxid uhelnatý CO, oxid uhličitý CO2, vodní páru H2O). Při spalování plynu také klesá koncentrace kyslíku O2. Vodní páru musíme považovat také za škodlivinu. Z výsledků výpočtů vyplývá, že množství této vlhkosti je dominantní pro stanovení minimálního objemu místnosti nebo minimálního objemového průtoku větracího vzduchu.

8.9.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Tlakové membránové expanzní nádoby reflex slouží k vyrovnávání objemových změn kapaliny vlivem změn teploty v topných a chladicích soustavách. Jsou nejjednodušším řešením expanze kapalin, funkčně spolehlivé, s nimi je soustava uzavřená, nedochází ke ztrátám vody, pro svoji funkci nepotřebují další energii.

31.8.2009
Ing. Petr Kebrdle, Ing. Jiří Buchta, CSc.

V dnešním článku se autoři vrací k tématu nové TPG 704 01, a to formou odpovědí na nejčastější dotazy, které pokládali účastníci na školeních pořádaných ČSTZ za účelem představení nové normy.

25.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Díky funkci centrálního odvzdušňování a odplyňování se ušetří za instalaci decentralizovaných, mechanických odvzdušňováků. Odpadá nákladné opakované odvzdušňování na nesčetných místech.

19.8.2009
IVAR CS spol. s r.o., Ing. Vladimír Zumr

Na základě špatných zkušeností s kvalitou vody v mnoha topných systémech, projevujících se sníženým výkonem kotlů, výměníků, zvýšenou korozí a zanášením citlivých armatur vodním kamenem, jsme byli vyzváni, abychom navrhli úpravnu, která by dokázala "vyrobit" z místně dostupného zdroje vodu splňující požadavky výrobců tepelných zařízení a odpovídající také některým osvědčeným doporučením, jako je např. ČSN 07 7401.

18.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Pokud nechceme jen "odvzdušňovat", ale také aktivně bojovat proti korozi, musíme obsah plynů snížit téměř na nulu. To je možné jen termickým nebo dynamickým vakuovým odplyněním.

11.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Expanzní zařízení musí být vůči atmosféře uzavřená, aby se zamezilo především pohlcování kyslíku oběhovou vodou, a musí bezpečně zabránit vzniku podtlaku a kavitaci. Mnoho expanzních nádob především v malých soustavách je špatně nastaveno a neplní správně svou funkci.

10.8.2009
Ing. Petr Kebrdle, Ing. Jiří Buchta, CSc.

V souvislosti s vydáním revidované TPG 704 01 „Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách“ v roce 2009 přinášíme materiál zpracovaný společností ČSTZ. Cílem tohoto materiálu je seznámit čtenáře v poměrně krátkém čase efektivně a přitom dosti podrobně s revidovanými TPG 704 01 a souvisejícími předpisy, bez nutnosti zdlouhavého studia jednotlivých ustanovení, vyhledávání článků ČSN EN 1775, které nejsou rozpracovány v TPG 704 01 vůbec nebo pouze částečně, a bez nutnosti vyhledávání příslušných ustanovení v souvisejících předpisech.

28.1.2009

Software je určen jak pro revizní techniky, tak pro správu budov a majitele objektů. Je zde popis a postup provádění revizí včetně formulářů revizních zpráv, výčet norem a možnost sledování termínů a automatické upozorňování na termín blížící se revize.
Publikace formou kontrolních listů se zabývá dozory a kontrolami na pozemních stavbách

5.1.2009
Dipl.-Ing.Ewald Preisegger, přeložil ing. J. Bílek

Toto implementační opatření Komise EU popisuje minimální požadavky na vzdělání a certifikaci osob, které instalují, udržují a opravují chladicí a klimatizační zařízení a tepelná čerpadla, a provozů, které takové práce nechávají provádět personálem, který je odpovídajícím způsobem vzdělán a certifikován.

27.10.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

V klasickém pojetí se algoritmy zabývají teplonosnou látkou a výsledný efekt vytápění pouze předpokládají, termohydraulika pracuje s teplem.Hydraulicky vypočtená a seřízená otopná soustava se vůbec nemusí chovat podle našich představ, ale termohydraulicky navržená soustava se podle projektu chová.

1.9.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Článek se zabývá návrhem domovního plynovodu a rozmístěním plynových spotřebičů. Co má obsahovat projektová dokumentace pro stavební řízení? Dle jakých předpisů se řídí? V článku je navíc uveden přehled užívaných grafických značek používaných v projektové dokumentaci.

11.8.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Až do příchodu termohydrauliky existoval mýtus, že termostatické prvky v topných soustavách automaticky vykompenzují přebytky a nedostatky tepla. Lapidárně řečeno - kde je tepla přebytek, TRV průtok omezí a kde se tepla nedostává, zvýšeným průtokem se dosáhne požadované úrovně tepelné pohody.

28.7.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Článek se zabývá správným napojením plynového spotřebiče (sporáku). Formou názorných obrázků je ilustrováno správné a špatné provedení tak, jak se s ním autoři v praxi velmi často setkávají. Čtenáři získají velmi rychle přehled nejen o související platné legislativě, ale i technických předpisech, které tuto problematiku řeší.

7.7.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Přehled definic odběrných plynových zařízení dle platné lagislativy a technických předpisů TPG. Dle umístění hlavního uzávěru plynu jsou názorně popsány jednotlivé dílčí části plynového rozvodu. Článek je určen odborné veřejnosti.

30.6.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller

V ČR byl boj o úspory tepla odstartován zákonem č.406/2000 Sb., který řešil aktivní úspory tepla regulační technikou, až na výjimky navrhovanou klasickými postupy, v horších případech i bez nich. Touto regulační technikou můžeme dnes nově vyvinutými postupy celkové aktivní úspory tepla i dodatečně zvýšit.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama