Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provoz a údržba
Archiv článků od 14.8.2006 do 11.6.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.6.2007
Ing. Jan Vidim

V praxi se u systémů měření a regulace velmi často setkáváme s chybně nainstalovanými čidly nebo jejich částmi. Nesprávná instalace má zásadní vliv na funkci celého regulačního okruhu. Článek shrnuje několik základních pravidel pro montáž čidel.

19.3.2007
Vladimír Říha, SIVART

K sepsání tohoto článku mne vedla všeobecná nejistota pramenící z nedostatečné komplexní znalosti navrhování takových systémů ze strany projektantů a montážních firem. V důsledku toho potom velmi často dochází k tomu, že jsou neodborně navržené a smontované systémy nefunkční nebo značně poruchové.

5.2.2007
Ing. Jaroslav Bambous

Na doprovodném programu Provozu a údržbě bytových domů AQ 2006 byl přednesem příspěvek Ing. Bambouse. Článek uvádí výčet činností, které zahrnuje pojem facility management a jeho aplikaci při správě bytových domů.

29.1.2007
Ing. Radka Weiszová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Ukázka vyhodnocení monitoringu spotřeb energií a venkovních teplot na panelových bytových domech v Brně Novém Lískovci. Jedná se o objekty, které spravuje městská část a postupně tyto domy "regeneruje", to znamená, že mimo jiné realizuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energie.

10.1.2007
Mgr. Tomáš Chadim

Každý projekt, který má být realizován, je nutné velice pečlivě připravit. Podcenění kvalitní přípravy projektu bývá často jednou z příčin krachu celého projektu. Nekvalitní příprava se může projevit v jakékoli fázi jeho realizace, např. při získávání finančních zdrojů, při jeho výstavbě nebo ve finále v samotném provozu celého projektu.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

2.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Poslední díl seriálu o indikátorech spotřeby tepla je věnován indikátorům založeny na degradaci metastabilních barevných center v původně transparentním materiálu. Protože názory odborníků na tyto indikátory jsou rozdílné, je v závěru článku uvedeno stanovisko výrobce indikátorů k této problematice.

17.10.2006
Ing. František Zoul a kolektiv energetických auditorů, www.infoenergie.cz

Prioritním úkolem EM je optimalizace oblasti spotřeby energie. Jeho neoddělitelnou součástí je snižování provozních nákladů na energie a optimalizace nákladů na obnovu a údržbu. Aby bylo možné úspěšně splnit uvedené cíle, musí proces EM působit ve dvou na sebe navazujících úrovních.

9.10.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Konstrukční prvky domu mají svou omezenou fyzickou i morální životnost, kdy je třeba zcela nebo alespoň částečně tyto prvky vyměnit. Správným rozhodováním při přípravě rekonstrukce ovlivníme konečné náklady na provedenou práci a dobu potřebnou pro realizaci.

22.9.2006
Ing. Vladimír Valenta

Již před patnácti lety byla zveřejněna metoda návrhu termostatických radiátorových ventilů (TRV) do otopných soustav. Před několika lety byly dostatečně osvětleny způsoby řízení tlakových rozdílů v otopných soustavách s TRV. Proto v současné době již mohou být v provozu otopné soustavy s TRV, které byly navrženy z hlediska bezvadné funkce TRV. Jaké jsou zkušenosti z jejich nasazení?

13.9.2006
Ing. Vladimír Valenta

Co jsou termostatické radiátorové ventily a jakým způsobem pracují? Jaké jsou podmínky pro bezvadnou funkci termostatických radiátorových ventilů? Odpovědi na tyto otázky naleznete v tomto článku. Dále je uveden stručný návod a zkušenosti z provozu.

14.8.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory bez napájení elektrickou energií (indikátory odpařovací) jsou stále nejrozšířenějším typem indikátorů používaných v ČR. Pracují na principu odpařování kapaliny a integrují charakteristickou teplotu povrchu v místě svého umístění. Získaný údaj je přibližná hodnota časového integrálu registrované teploty.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama