Tipy pro topenáře (XI) - plynový závěsný kondenzační kotel CERAPURMAXX

Datum: 3.10.2011  |  Organizace: Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS  |  Firemní článek

Výměník ze speciální slitiny s velkou plochou umožňuje celoroční využívání kondenzačního tepla s maximálním stupněm 110%.

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS
Průmyslová 372/1
108 00 Praha 10 - Štěrboholy

tel.:261 300 461
e-mail:
web:www.junkers.cz

Závěsné kondenzační kotle Cerapur Maxx o výkonu 65 a 98 kW s normovaným stupněm využití až 110% jsou obzvlášť vhodné pro rekonstrukce kotelen které topí do starších topných systémů navržených v tzv. teplotním spádu 90/70°C ( při venkovní teplotě -12°C). Tyto systémy byly většinou předimenzované a topná voda v radiátorech teploty 90°C prakticky nikdy nedosahovala.

Kondenzační kotle Junkers CerapurMaxx mají normovaný stupeň využití 106% ( ZBR 65-2A) resp. 107% (ZBR 98-2A) při teplotním spádu 75/60°C a 110%při 40/30°C.

Zvláštností těchto kotlů je výměník tepla pro celoroční kondenzační provoz, s povrstveným povrchem žebrovaných trubek pro vysokou účinnost, dlouhou životnost a snadnou údržbu. Tento výměník zajišťuje vysoce efektivní přenos tepla na minimálním prostoru díky dodatečnému vířivému pohybu otopné vody v žebrovaných trubkách.

Využít výhod kondenzačního provozu umožňuje nízká teplota zpátečky. Má-li mít například zpátečka teplotu 25°C, pak maximální výstupní teplota u většiny kotlů je o 20°C maximálně 30°C vyšší - tedy 45°C až 55°C. Tento teplotní interval je dán konstrukcí výměníku a jeho mechanickou odolností.


Obr. 19 CerapurMaxx

Naše kotle Cerapur Maxx ale mohou pracovat s teplotní diferencí až 50°C, tedy za daných podmínek s výstupní teplotou 75°C. Tedy i při náběhové vodě o teplotě např. 90°C je kotel schopen pracovat na vratné vodě s teplotou 50°C – tedy pod rosným bodem – a využívat kondenzační teplo. Teplotní interval na kotli je hlídán čidly na zpátečce i na náběhu a regulace dle jejich údajů ovlivňuje modulaci a činnost oběhového čerpadla, tedy průtok a výkon kotle. Samotný hořák má modulovaný výkon v rozsahu 20-100% .

Tento způsob regulace je výhodně použitelný při rekonstrukcích nebo modernizacích starších otopných soustav projektovaných na vyšší teplotu nebo i u současných klasických soustav 75/60, protože prodlouží dobu po kterou bude kotel v kondenzačním režimu i při hlubokém poklesu venkovní teploty, kdy je nutno zvýšit teplotu náběhové vody do systému.



Obrázek 43 Rozměry připojovací sady
(1 sběrné potrubí kaskády, 3 hydraulická výhybka přímá, 4 přiložená svařovací příruba)

Obrázek 44 Rozměry připojovací sady (bokorys)

PROJEKČNÍ PODKLADY JUNKERS
Plynový závěsný kondenzační kotel CERAPURMAXX (2,4 MB)

 

Mohlo by vás také zajímat

Tipy pro topenáře (XXI) - instalace plynového kotle 12.12.2011Tipy pro topenáře (XVIII) - instalace a zapojení plynového závěsného kotle 21.11.2011Tipy pro topenáře (XVI) - Dálkové spínání vytápění po telefonu 7.11.2011Tipy pro topenáře (XV) - Přednastavené programy regulátorů dle využití místností a snadné řešení nepředvídaných událostí 31.10.2011
Tipy pro topenáře (XIV) 24.10.2011Tipy pro topenáře (XIII) - Tichý provoz a nejvyšší komfort průtokového ohřevu teplé vody 17.10.2011Tipy pro topenáře (XII) - Teoretické základy kondenzační techniky 10.10.2011Tipy pro topenáře (X) - Příprava teplé vody se solární podporou 26.9.2011
Tipy pro topenáře (IX) - Příklad dimenzování topného okruhu, volba výkonového stupně čerpadel 19.9.2011Tipy pro topenáře (VIII) - CerapurComfort ZSBR a ZBR se zásobníkem teplé vody ST 120/160 - 2E... 12.9.2011Tipy pro topenáře (VII) - Schéma kaskádového řešení se dvěma až čtyřmi plynovými kotli 5.9.2011Tipy pro topenáře (VI) - Připojení zásobníku na přívod studené vody 29.8.2011
Tipy pro topenáře (V) - Nakládání s kondenzátem 22.8.2011Tipy pro topenáře (IV) - Expanzní nádoba 15.8.2011Tipy pro topenáře (III) - Pokyny pro projektování 8.8.2011Tipy pro topenáře (II) - Topný systém se solární podporou vytápění 2.8.2011
Tipy pro topenáře (I) - CERAPUR MODUL/-SMART/-SOLAR 21.7.2011

Kam dál


Projekty 2012

Oborové rubriky

Související rubriky

Reklama






Dotace

Partneři oboru

logo DANFOSS logo VIESSMANN logo IVAR CS logo THERMONA logo OCHSNER logo JUNKERS

E-mailový zpravodaj

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Nejnovější články