Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 30.7.2018 do 14.8.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.8.2018
Ing. Josef Hodboď, Ing. Luboš Hrdlička

Od doby, kdy se otáčky čerpadla a tedy výtlačná výška a průtočné množství daly řídit jen energeticky neúspornou odporovou regulací hnacího elektromotoru nebo škrcením průtoku za čerpadlem, jsme se přesunuli do doby, kdy řídicí elektronika čerpadel nabízí více druhů provozních charakteristik. Od omezení na zvolenou maximální výtlačnou výšku až po charakteristiky založené na kvadratických matermatických vztazích vedoucích k co největšímu přiblížení provozní charakteristiky čerpadla charakteristice napojené teplovodní nebo chladicí soustavy.

14.8.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Novela zákona o ochraně ovzduší prodlužuje lhůtu kontrol na 36 měsíců, kontrolu může za určitých podmínek nahradit kontrola podle energetického zákona, kontroloři (OZO) budou jednotně registrováni a rovněž tak i výsledky kontrol. Obce mohou zakázat provoz kotlů třídy 1 a 2 již nyní.

© Fotolia.com
13.8.2018
Ing. Tomáš Straka, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Přestože jsou tepelná čerpadla pevnou součástí dnes používané tepelné techniky, při jejich volbě, návrhu a provozu se stále dělá řada chyb. Výrobci tepelných čerpadel svá zařízení zdokonalili tak, že jejich instalace je v některých případech opravdu velmi jednoduchá. A právě v té jednoduchosti se skrývají nebezpečí, že se nepříhlídne ke specifickým vlastnostem tepelných čerpadel a výsledek nesplní očekávání. V případě odborného postupu a respektování v článku uvedených skutečností se tomu lze vyhnout.

© ondrej83 - Fotolia.com
9.8.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V rámci nové výzvy MŽP "Ekoinovace" lze předkládát návrhy na pilotní projekty v rozsahu cca 200 tis. až 20 mil. Kč. V první vlně byl podpořen mj. projekt smart grid sítě tepla a elektrické energie, výroby a využití biometanu jako CNG pro dopravu nebo dodávaného do rozvodu zemního plynu. Příjem návrhů končí 30. 10. 2018

8.8.2018
ABF, a.s.

Snižování nákladů na vytápění, tedy za teplo, nesouvisí jen se zateplením domů, ale i s moderní technikou, která umožňuje rekuperaci nebo dokonce regeneraci tepelné energie – řízené větrání a tepelná čerpadla se těší stále většímu zájmu. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018 představí to nejlepší nejen z této oblasti. Nejnovější trendy z oboru stavebnictví a odborníci v nabitém doprovodném programu se představí ve dnech 18. až 22. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

6.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Zvolený způsob ohřevu a druh použitého ohřívače závisí zejména na dostupnosti paliva, potřebě vody v čase. Jaké jsou náklady na ohřev vody, jak vybrat velikost zásobníku a jak číst energetický štítek spotřebiče?

Rekonstrukce hlavního horkovodu v Ostravě-Porubě, foto Veolia Energie ČR
5.8.2018
Veolia Energie ČR

V Ostravě vrcholí práce na výměně horkovodního potrubního systému, kterým společnost Veolia Energie ČR dodává teplo z Elektrárny Třebovice do hustě obydlené Poruby. Letos Veolia Energie ČR investuje do generálních oprav rozvodů v Ostravě 48 milionů korun a opraví tak cca 2,8 kilometrů tras potrubí.

5.8.2018
Ing. Jan Schindler, redakce

Srdečně Vás zveme na 26. ročník mezinárodní výstavu Infotherma, který se uskuteční ve dnech 21. – 24. ledna 2019 na ostravském výstavišti Černá louka. Stalo se již tradicí, že u výstavy je pořádaná internetová hlasovací soutěž „TOP VÝROBKY VYSTAVOVATELŮ INFOTHERMY“.

4.8.2018
Bc. Linda Petrová, katedra Městského inženýrství, stavební fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě

Účelem dotazníku je zmapování, jaké povědomí mají organizace a odpovědní správci budov v oblasti provádění zákonných povinností a jaké systémy k tomu používají.

3.8.2018
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Snižování energetické náročnosti stavebních objektů jako celku nespočívá pouze v omezování tepelných ztrát obvodovými konstrukcemi budov, ale také ve snižování tepelných ztrát technických zařízení budov. K tomu lze využít širokou nabídku technických izolací pro aplikaci v průmyslu. K jejich návrhu je možno využít výpočtové programy – IsoDim® pro on-line navrhování nebo IsoCal® pro off-line výpočty.

3.8.2018
DANFOSS, s. r. o.

Domy, v nichž žijeme, spíme nebo pracujeme, mají velký potenciál úspor energie. Můžeme tyto příležitosti skryté za betonem, sklem a ocelí vyhledat – a ušetřit tak velké náklady i hodně práce a vytvořit lepší místo pro život. Významným krokem k odhalení potenciálu úspor je revidovaná směrnice EPBD.

2.8.2018
KERMI, s.r.o.

Při rekonstrukci a modernizaci se často zachovávají staré radiátory. Vizuálně nejsou již tak přitažlivé, zvenčí však přesto vypadají stále zachovale. Zastaralá otopná tělesa mohou však potrápit nejen peněženku, ale i lidské zdraví, jejich velký objem vody zpomaluje provoz topného systému a žene náklady za energii zbytečně vysoko.

1.8.2018
KORADO, a.s.

Přestože dnešní trh otopných těles je bohatý, deskové radiátory zůstávají i nadále oblíbenou klasikou. I zde však jde technický vývoj kupředu a výsledkem jsou výrobky poskytující tepelnou pohodu, které zároveň dokáží snížit spotřebu energie na vytápění. KORADO představuje řadu energeticky úsporných deskových otopných těles RADIK RC s unikátní konstrukcí řízeného zatékání.

31.7.2018
JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.

Majitelé nízkoenergetických a pasivních domů ve stále větší míře požadují integraci všech zařízení v domácnosti do jednoho ovládacího systému. Přirozeně se tak snaží o zjednodušení řízení a zvýšení komfortu bydlení. Co však může být jednodušší, než aby dodané technologie pocházely od jednoho výrobce a zcela přirozeně spolu komunikovaly bez potřeby nadřazeného systému řízení?

© Fotolia.com
31.7.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor vychází ze znalosti schválené novely Zákona o ochraně ovzduší a odvozuje dopady novely na oblast lokálních topidel na pevná paliva. Účinnost novely se očekává v září 2018. Jedním z upřesnění je povinnost kontrolovat stacionární spalovací zdroje na pevná paliva napojené na teplovodní otopnou soustavu o celkovém jmenovitém příkonu zdroje od 10 až 300 kW včetně, čímž je ze zákona dáno, že u lokálních topidel s teplovodním výměníkem je počítán celkový příkon zdroje, včetně jeho sálavé složky.

30.7.2018
Časopis Vytápění, větrání, instalace, Ing. Lenka Maurerová, Ph.D., Ing. Alena Selucká, Technické muzeum v Brně, Metodické centrum konzervace, Ing. Petr Jakubec, TR instruments spol. s r. o., prof. Ing. Jiří Hirš, CSc., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Důležitým posláním paměťových institucí je zajistit odpovídající péči předmětům kulturního dědictví během jejich dlouhodobého uchovávání. Mnohé z těchto institucí jsou však umístěny v historických budovách, v nichž nebývá snadné udržovat vhodné vnitřní prostředí a požadované mikroklimatické podmínky, dané zejména relativní vlhkostí a teplotou. Příspěvek prezentuje výsledky experimentu vytápění metodou „conservation heating“ pro dvě vybrané místnosti v Dolním zámku Kunštát. V tomto objektu probíhal uvedený experiment kontinuálně od poloviny roku 2013 do května 2017. Předložená případová studie byla zpracována v roce 2015 a zaměřuje se na rok 2014. Experimentální měření bylo doplněno numerickými simulacemi s cílem zhodnotit efektivitu výše uvedené metody vytápění při extrémních venkovních klimatických podmínkách a predikovat spotřebu elektrické energie. V České republice není doposud známo, že by byl tento systém odzkoušen.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama