Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 14.2.2011 do 10.3.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.3.2011
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jan Antonín, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, EKOWATT

Při hledání úspor provozních nákladů v panelových domech se v první řadě zaměřujeme na úsporu nákladů na vytápění. Toho lze dosáhnout snížením tepelné ztráty objektu zateplením obálky budovy (článek Zateplování panelových domů - technologické limity), volbou efektivního způsobu větrání (Rekuperace tepla v panelovém domě - ano či ne?) a výměnou zdroje tepla na vytápění (Alternativa k CZT pro panelové domy). Další významné úspory lze dosáhnout na straně přípravy teplé vody.

9.3.2011
Jana Poncarová

Výhodou TČ země-voda je vyšší účinnost oproti vzduchovým TČ, protože teplota odebíraná ze země nebo z vody je po celý rok stálejší než u systému vzduch-voda. Naopak pro malou zahradu a dům v oblasti s mírnějším klimatem je vhodné TČ vzduch-voda se solidní úsporou bez nutnosti zásahu do zahrady.

7.3.2011
Bc. Stanislav Němec, Jiří Kalina, Regulus spol. s r.o.

Příspěvek popisuje problematiku spojení solárních tepelných soustav s kotli na spalování biomasy - typově a teplotně odlišných zdrojů tepelné energie - do funkčního celku soustavy vytápění. Detailněji se pak věnuje doporučeným zapojením těchto soustav, požadavkům na typ a objem akumulačních nádrží, dále zpřehledňuje požadavky na měření a regulaci otopných soustav s těmito zdroji tepelné energie.

7.3.2011
Ing. Michal Kučera, DANFOSS, s. r. o.

Tento článek si klade za cíl vysvětlit čtenáři, jaké úkoly termostatické ventily a související topenářská technika v systému ústředního vytápění plní, jaké jsou jejich možnosti a základní vlastnosti, co konečný uživatel od termostatických ventilů může očekávat a co naopak sami termostatické ventily ovlivnit nemohou.

28.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Domácí původ, CO2 neutrální spalování a možnost předzásobení - to vše dělá ze dřeva atraktivní alternativu k vytápění plynem nebo topným olejem. Toto domácí palivo neustále dorůstá a jeho uživatelé jsou nezávislí na fosilních nosičích energie. Neutrálně spaluje CO2 a nezatěžuje ovzduší emisemi. Navíc je dřevo k dispozici po celý rok bez ohledu na povětrnostní podmínky a lze si udělat jeho zásoby. Moderní kotle na dřevo od firmy Viessmann využívají dřevo efektivně a ekologicky.

28.2.2011
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Otopné období let 2009/2010 v Praze zpracované na základě pozorování stanice Praha-Karlov bylo s 217 dny vytápění poněkud kratší, a s průměrnou teplotou 4,3° C mírně chladnější než dlouhodobý průměr. Základní charakteristikou potřeby tepla pro vytápění je 3187 D°(19) denostupňů, tedy potřeba tepla jen o málo nižší, než dlouhodobý průměr.

28.2.2011
RNDr. Jiří Koželouh

Země Evropské unie jsou vázány společnou politikou snižování emisí skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého). Stále více evropských států se snaží zarámovat svoje vlastní politiky snižování emisí legislativou, která určí tempo této redukce. V České republice probíhá odborná debata mezi právníky a vznikají ekonomické a technické (zejména v oblasti energetiky) analýzy proveditelnosti redukce emisí.

28.2.2011
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

GIACOMINI je jednou z předních společností ve výrobě komponentů pro vytápění, chlazení a sanitární systémy. Bezpečnost, inovace a udržitelnost jsou tři základní kameny, na kterých GIACOMINI staví. Na Tři krále letošního roku, 6. 1. 2011, oslavila italská společnost GIACOMINI výročí 60. let od svého založení.

27.2.2011
redakce podle tiskové zprávy

Ekologické Hnutí DUHA představilo na tiskové konferenci nezávislou studii, podle které by důkladné zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům 39 miliard korun ročně. Prezentovala rovněž komplexní program energetické nezávislosti, který by domácnostem pomohl se zateplením a umožnil pokračování programu Zelená úsporám.

25.2.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Vláda uvedla v tiskovém prohlášení, že projednala novelu zákona o ochraně ovzduší, kde zavádí kritéria certifikace udržitelnosti biopaliv. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost již v červenci tohoto roku. Novela je implementací evropské legislativy do českého právního řádu.

23.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Země má v hloubce jednoho kilometru teplotu od 35 do 45 °C. Tato teplota pochází podle názoru expertů zaprvé ještě z doby vzniku Země, když byla naše planeta ještě obrovskou žhavou koulí, zadruhé z procesů radioaktivního rozpadu ve vrstvách zemské kůry, které plynule vytvářejí teplo už po miliony let. Teplo ze zemního masivu, podzemní vody i vzduchu je zdrojem energie získávané tepelnými čerpadly.

21.2.2011
Ing. Jiří Buchta, CSc.

Dnem 1. listopadu 2010 nabyla účinnosti nová ČSN 73 4201 "Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv", která nahrazuje normu se stejným třídicím znakem a názvem z ledna 2008. Pokračování prvního dílu obsahuje výklad připojování spotřebičů, kontroly, čištění a údržby spalinových cest a další.

21.2.2011
Bc. Stanislav Němec, Ing. Michal Broum, REGULUS spol. s r. o.

Solární soustavy s dlouhodobou nebo sezónní akumulací se především v zahraničí stávají běžnou součástí pokročilých úsporných otopných soustav, zejména v rámci ekologických projektů nízkoenergetických staveb, solárních sídlišť, komerčních budov či různých výzkumných projektů. Několikaleté provozy těchto soustav a data nashromážděná z těchto aplikací ukazují na jejich reálný potenciál využití v běžné praxi.

14.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Zvláštní výhoda moderních tepelných čerpadel spočívá v tom, že s poměrně malým množstvím elektrické energie zužitkují k vytápění velmi mnoho tepla z přírody, které je k dispozici zdarma. Ke kompletnímu programu Viessmann patří tepelná čerpadla, která efektivně využívají teplo ze země, spodní vody a vzduchu.

14.2.2011
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., Ing. Josef Plášek, Ph.D.

Příspěvek se zabývá simulací modelového případu zemního rýhového kolektoru sloužícího jako zdroj tepla a chladu pro reversní tepelné čerpadlo kterým je následně vytápěn a chlazen menší rodinný dům. Cílem simulace bylo co možná nejvěrněji nasimulovat teplotní poměry v zemině kolem kolektoru ve vazbě na velmi podrobné a co nejpřesnější potřeby tepla a chladu vybraného rodinného domu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama