Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 28.2.2011 do 31.3.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.3.2011
Varimatik

Jak probíhala rekonstrukce kotelny základní školy? Co vedlo město k tomu, aby kotelnu rekonstruovalo? Jaká je účinnost nového kotle? O kolik díky výměně kotle poklesly náklady na vytápění? Došlo ke snížení emisí? To jsou otázky, které by mohl zodpovědět popis realizace s konkrétními technickými parametry.

30.3.2011
Siemens, s.r.o.

Jesenická nemocnice jako soukromé zdravotnické zařízení, realizovala s firmou Siemens rekonstrukci tepelného hospodářství metodou EPC bez počátečního vstupního kapitálu. Projekt umožnil modernizovat energetické zázemí nemocnice, zajistil spolehlivost dodávek tepla a teplé vody a zajistil přehled o toku energií v areálu nemocnice.

29.3.2011
STP - Společnost pro techniku prostředí

Československá společnost pro sluneční energii, Společnost pro techniku prostředí a Třeboňské inovační centrum pořádá letos již třetí ročník kurzu Solární tepelné soustavy 2011. Tentokrát se uskuteční ve dvou turnusech - v květnu v Čechách a v září na Moravě.

28.3.2011
ENBRA, a.s.

Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.

28.3.2011
Ing. Jan Blažíček

Od začátku roku 2011 je v platnosti nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. O tom, že se jedná o velice citlivé téma, svědčí řada článků, které se v souvislosti s jeho zavedením v médiích objevily. Autor v článku upozorňuje na určité dezinformace, které tuto problematiku provázejí.

25.3.2011
Ing. Jan Blažíček

ISH je největší světovou přehlídkou výrobků v oborech vytápění, větrání, zdravotechniky a obnovitelných zdrojů. Na pětidenní akci pořádané ve všech prostorách frankfurtského veletržního areálu (250.000 m2 výstavní plochy) se podle informací organizátorů představilo téměř 2.500 vystavovatelů. Hlavním mottem tohoto ročníku byly voda a energie - dva zdroje potřebné pro život.

24.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Seminář B.I.D Services proběhl 10. 3. 2011 v Brně a byl určen pro zástupce obcí, respektive jejich samosprávy. V rámci semináře se prezentovalo několik firem s nabídkami svých technických zařízení.

Schiedel komínový systém Uni***Plus
23.3.2011
Schiedel, s.r.o.

Společnost Schiedel začíná do obchodních sítí dodávat nejprodávanější komínový systém Uni***Plus v kompletních sadách balených na jediné nevratné paletě. Kromě jednodušší logistiky by mělo nové balení komínu Uni***Plus "v jednom" investorům usnadnit orientaci v komínové technice a v jejích cenách.

21.3.2011
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Vyhodnocení otopného období kalendářního roku 2010 slouží pro potřeby výrobců a odběratelů tepla, kteří pracují v ročním režimu leden – prosinec. Poskytuje také podklady pro práci energetických expertů při provozním vyhodnocování spotřeby energie budov. Dále poskytuje číselné údaje pro oblast kontroly kotlů podle vyhlášky 276/2007 Sb.

17.3.2011
Varimatik

Přemýšlíte o nákupu nového kotle? Uvažujete o možnosti vytápění peletkami? Nebo chcete raději vytápět tradičním uhlím či směsnými palivy? Kotle Varikot spalují uhlí a jakékoliv peletky, kotle Varimatik uhlí, dřevní štěpku a tzv. "směsné peletky", přičemž minimalizují tvorbu škodlivin.

14.3.2011
ENBRA, a.s.

Měření tepla na patách objektů zaznamenalo v posledních 20 letech nebývalý rozmach. Zdá se těžko uvěřitelné, že se před 40 roky celkem běžně používaly měřiče pracující na čistě mechanickém principu a bez jediné elektronické součásti. Mechanické měřiče tepla zvládaly nejen měřit teplotu a průtok, ale také počítat teplotní diferenci a tyto hodnoty násobit podle kalorimetrické rovnice.

14.3.2011
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Miroslav Purkert, Lucie Šancová, Petr Vogel

V současné době dochází k masivnímu zateplování obvodových plášťů a výměně oken panelových objektů ve snaze maximálně snížit jejich tepelnou ztrátu a tím i náklady na vytápění, které tvoří zpravidla největší část provozních nákladů v nezateplených objektech. Kvalitním zateplením lze dosáhnout velmi výrazného snížení tepelné ztráty, kterou lze na straně obálky budovy dále snižovat jen za cenu vysokých investičních nákladů. V řadě případů je finančně výhodnější přejít po snížení tepelné ztráty objektu na jiný zdroj tepla na vytápění s levnější energií.

14.3.2011
IVAR CS spol. s r.o.

Společnost IVAR CS v souladu se svou firemní strategií zařazuje pravidelně do své nabídky nové progresivní technologie. Nyní rozšiřuje svoji nabídku o nové řešení kompaktních bytových stanic IVAR.SAT. Jedná se o kompaktní modulově konstruované termohydraulické jednotky umožňující nezávislé řízené vytápění a přípravu teplé vody v bytech napojených na centrální rozvody tepla.

10.3.2011
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jan Antonín, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, EKOWATT

Při hledání úspor provozních nákladů v panelových domech se v první řadě zaměřujeme na úsporu nákladů na vytápění. Toho lze dosáhnout snížením tepelné ztráty objektu zateplením obálky budovy (článek Zateplování panelových domů - technologické limity), volbou efektivního způsobu větrání (Rekuperace tepla v panelovém domě - ano či ne?) a výměnou zdroje tepla na vytápění (Alternativa k CZT pro panelové domy). Další významné úspory lze dosáhnout na straně přípravy teplé vody.

9.3.2011
Jana Poncarová

Výhodou TČ země-voda je vyšší účinnost oproti vzduchovým TČ, protože teplota odebíraná ze země nebo z vody je po celý rok stálejší než u systému vzduch-voda. Naopak pro malou zahradu a dům v oblasti s mírnějším klimatem je vhodné TČ vzduch-voda se solidní úsporou bez nutnosti zásahu do zahrady.

7.3.2011
Bc. Stanislav Němec, Jiří Kalina, Regulus spol. s r.o.

Příspěvek popisuje problematiku spojení solárních tepelných soustav s kotli na spalování biomasy - typově a teplotně odlišných zdrojů tepelné energie - do funkčního celku soustavy vytápění. Detailněji se pak věnuje doporučeným zapojením těchto soustav, požadavkům na typ a objem akumulačních nádrží, dále zpřehledňuje požadavky na měření a regulaci otopných soustav s těmito zdroji tepelné energie.

7.3.2011
Ing. Michal Kučera, DANFOSS, s. r. o.

Tento článek si klade za cíl vysvětlit čtenáři, jaké úkoly termostatické ventily a související topenářská technika v systému ústředního vytápění plní, jaké jsou jejich možnosti a základní vlastnosti, co konečný uživatel od termostatických ventilů může očekávat a co naopak sami termostatické ventily ovlivnit nemohou.

28.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Domácí původ, CO2 neutrální spalování a možnost předzásobení - to vše dělá ze dřeva atraktivní alternativu k vytápění plynem nebo topným olejem. Toto domácí palivo neustále dorůstá a jeho uživatelé jsou nezávislí na fosilních nosičích energie. Neutrálně spaluje CO2 a nezatěžuje ovzduší emisemi. Navíc je dřevo k dispozici po celý rok bez ohledu na povětrnostní podmínky a lze si udělat jeho zásoby. Moderní kotle na dřevo od firmy Viessmann využívají dřevo efektivně a ekologicky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama