Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 4.1.2010 do 28.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.1.2010
STP - Společnost pro techniku prostředí

Dovolujeme si Vás pozvat na odborný seminář, který je zaměřen na regulaci a řízení otopných a chladicích soustav: regulace pro solární zdroje tepla, zapojení otopných soustav pro řízení ekvitermními regulátory, návrhy otopných soustav s tepelnými čerpadly Hotjet a regulací Siemens Albatros2.

28.1.2010
Ing. Marek Bláha, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Současný trh s tepelnými čerpadly nabízí množství výrobků, které jejich dodavatelé označují jako levná, případně s vynikajícím poměrem výkon/cena (myšleno nízká cena a nízký výkon). Vyplatí se takové zařízení pořídit nebo ne? Místo planých debat na téma co je předražené a co levné, nabízíme krátkou exkurzi do nedávné historie, protože "vše zde již bylo".

27.1.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

S řadou právě zahájených praktických zkoušek žene Viessmann kupředu vývoj mikrokogeneračních systémů na bázi Stirlingova motoru. Testování v praxi probíhá v typických rodinných a dvougeneračních domech a v úzké spolupráci s odbornými firmami zaměřenými na sanitu, vytápění a klimatizaci. Cílem je otestovat komponenty a funkce přístrojů v každodenním provozu a využít takto získané poznatky k dalšímu vývoji.

25.1.2010
Ing. Marek Ženka, ČVUT, Fakulta stavební

Parametrické studie a citlivostní analýzy, aplikované na výpočet potřeby tepla na vytápění, ukazují, že se pasivní solární zisky u dobře zateplených budov projevují jako velmi významný, ale zároveň poměrně nevyzpytatelný a obtížně definovatelný zdroj. Jde o hodnotu proměnlivou a do značné míry nespolehlivou.

23.1.2010
Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus, Ing. Jiří Plaček

Tepelná čerpadla se stále více dostávají do popředí zájmu zákazníků, hledajících technologii zaručující v současnosti, ale i budoucnosti nízké provozní náklady za vytápění a ohřev teplé vody či bazénové vody. Ve spolupráci technických specialistů značky Buderus s montážními firmami se realizovala řada instalací pro zákazníky, kteří neváhali a rozhodli se investovat do tohoto moderního zdroje vytápění.

22.1.2010
Jan Blažíček, redakce

Článek přináší vyhodnocení cenového vývoje paliv v období srpen 2009 až leden 2010. Srovnání je vyhotoveno na základě plošných cenových výzkumů provedených v letním a zimním období a zahrnuje více jak 250 cenových položek od 42 dodavatelů dřevěných, ostatních rostlinných a uhelných paliv.

21.1.2010
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

V zimních měsících se setkáváme se zamrzáním okapů, svodů a tvorbou rampouchů. Okapy a svody jsou nefunkční, dochází k zatékání vody do objektu, poškozování žlabů, domů a ohrožení chodců. Existuje řešení, kterým lze tomuto problému zamezit. Je jím systém ochrany okapových žlabů od firmy ŠTORC, která má s návrhem a dodávkou těchto řešení více jak 17leté zkušenosti.

20.1.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Závody Viessmann byly vyznamenány Cenou za trvale udržitelný rozvoj v kategorii "Nejudržitelnější výroba ve Spolkové republice Německo 2009". Předání ceny se uskutečnilo u příležitosti Dne trvale udržitelného rozvoje 6.11.2009 v rámci slavnostní akce v Düsseldorfu.

20.1.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Ve spolupráci s odborníky z oblasti tepelné techniky připravila česká společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. projekt rodinného domu HELUZ Hit. Přestože cihelné bloky donedávna nepatřily mezi typické stavební materiály používané při stavbě pasivních domů, společnost HELUZ tímto svým novým projektem dokazuje, že z tradičního cihelného materiálu lze stavět i v pasivním energetickém standardu.

18.1.2010
Ing. Jan Antonín, Pavel Kopecký, ČVUT, Fakulta stavební, katedra Konstrukcí pozemních staveb

Proces vzniku budovy je od fáze architektonické studie provázen ustavičnými změnami. Odborná "předpověď" tepelnětechnického chování takové budovy tak téměř vždy naráží na nedostatek vstupních údajů. I v takových případech však existují cesty jak poskytnout cenné informace o budoucích vlastnostech objektu. Ne vždy musí být tyto informace přesné.

14.1.2010
Josef Vališka, Vlastimil Růžička, redakce

Zelený a chytrý – tak by se dal ve zkratce nazvat objekt vídeňského Siemens City. Tento unikátní komplex v sobě zahrnuje zajímavou architekturu, zdravé pracovní prostředí a nejmodernější technologie. Díky nim se může pyšnit nálepkou Zelená budova, kterou od Evropské komise získávají stavby, jež spotřebovávají o čtvrtinu méně energie, než určují zavedené standardy.

12.1.2010
DEKPROJEKT s.r.o., Jan Pešta

Dostatečná zvuková izolace je jeden z požadavků na konstrukce a prostředí budov užívaných člověkem. Akustická měření slouží jako průkazný podklad pro objektivní hodnocení konstrukcí platnou legislativou nebo pro návrh úprav vedoucích ke zlepšení subjektivně nevyhovujících parametrů.

11.1.2010
J.V.Ráž, DiS.

Článek uzavírá sérii příspěvků věnovanou úpravám otopných soustav bytových domů. Obsahuje dosud nepublikované údaje o vlivu nastavení armatur na úspory tepla, objasňuje příčiny nedotápění koncových bodů otopných soustav a poskytuje některé zcela nové projektové podklady.

11.1.2010
Ing. Vladimír Stupavský, Biom

Vytápění peletami je stejně pohodlné jako vytápění plynem. Výhodnější je pořídit zásobu pelet na celou zimu již v létě. Kromě kvalitních dřevěných pelet jsou na trhu i výrazně levnější pelety z odpadních surovin a zemědělské biomasy, ty však lze spalovat jen ve vybraných typech kotlů.

7.1.2010
Ing. Jan Hrdlička, Ph.D.

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na mezinárodní konferenci Energetika a biomasa 2010 konané pod záštitou děkana Fakulty strojní ČVUT v Praze prof. Ing. Františka Hrdličky, CSc., ve dnech 10. - 12. února 2010.

4.1.2010
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

4.1.2010
Ing. Jiří Buchta, CSc., ČSTZ - České sdružení pro technická zařízení

Pro stavbu plynovodů se neustále vyvíjejí nové systémy, které mají řadu výhod, mezi které patří např. snadná montáž, zejména v hůře přístupných prostorech, časově úsporná instalace s minimálním počtem spojů, korozní odolnost, vytváření ohybů bez použití tvarovek nebo ucelený systém prvků pro danou technologii. Následující článek je zaměřen na systém ALPEX.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama