Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 10.12.2009 do 11.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2010
Ing. Vladimír Stupavský, Biom

Vytápění peletami je stejně pohodlné jako vytápění plynem. Výhodnější je pořídit zásobu pelet na celou zimu již v létě. Kromě kvalitních dřevěných pelet jsou na trhu i výrazně levnější pelety z odpadních surovin a zemědělské biomasy, ty však lze spalovat jen ve vybraných typech kotlů.

7.1.2010
Ing. Jan Hrdlička, Ph.D.

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na mezinárodní konferenci Energetika a biomasa 2010 konané pod záštitou děkana Fakulty strojní ČVUT v Praze prof. Ing. Františka Hrdličky, CSc., ve dnech 10. - 12. února 2010.

4.1.2010
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

4.1.2010
Ing. Jiří Buchta, CSc., ČSTZ - České sdružení pro technická zařízení

Pro stavbu plynovodů se neustále vyvíjejí nové systémy, které mají řadu výhod, mezi které patří např. snadná montáž, zejména v hůře přístupných prostorech, časově úsporná instalace s minimálním počtem spojů, korozní odolnost, vytváření ohybů bez použití tvarovek nebo ucelený systém prvků pro danou technologii. Následující článek je zaměřen na systém ALPEX.

2.1.2010

Šetrnost budov se dnes stala trendem, je však potřeba uvědomit si, že environmentálně šetrná architektura není pouze módním výstřelkem, nýbrž by se měla stát podmínkou pro každou novou stavbu. Objekty Národního divadla jsou příkladem, že i technologie z dob minulých je možno upravit podle zásad šetrných budov.

30.12.2009
Vlastimil Růžička

Je nutno snížit maximálně energetickou náročnost, ideálně až na úroveň nízkoenergetického či pasivního standardu, a zároveň zkvalitnit vnitřní prostředí budov. Úspora energie ovšem nestačí. Zvláště ne ve školských zařízeních.

30.12.2009
Jan Blažíček, redakce

Energetický regulační úřad zveřejnil v říjnu 2009 materiál nazvaný „Vyhodnocení cen tepelné energie k roku 2008“. Vstupy byly získány z regulačních výkazů, které úřadu předložili držitelé licencí na výrobu nebo rozvod tepelné energie. V následujících odstavcích přinášíme „spotřebitelsky“ nejzajímavější informace, které lze z materiálu získat.

28.12.2009
Z publikace Prevence nehod, havárií a požárů ČSTZ

Na plynovodech a plynových spotřebičích je používána celá řada zabezpečovacích zařízení. Jedná se o zařízení sledující různé parametry a reagující v případě jejich nedodržení. V následující části budou stručně popsána pouze zařízení, která mají zásadní vliv na bezpečnost daného plynového spotřebiče a o nichž by proto měl mít každý provozovatel nebo uživatel alespoň základní informace o jejich funkci.

22.12.2009
IVAR CS spol. s r.o., Jaroslav Hoskovec

Po dlouhém úsilí při překonávání legislativních překážek, ale i nepochopení či neochoty ze strany zástupců dotčených orgánů a organizací, se podařilo společnosti IVAR CS dosáhnout stavu, kdy byly vytvořeny a splněny zákonné podmínky k tomu, aby se nové progresivní řešení rozvodu plynu v budovách do 5,0 bar pomocí vícevrstvého potrubí Alpex-gas stalo realitou.

21.12.2009
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Článků, které popisují, chválí nebo kritizují jen jeden typ tepelného čerpadla již jistě bylo napsáno mnoho. My ale pro Vás máme zcela jedinečnou věc: měli jsme možnost porovnat chování (úsporu) dvou konkrétních tepelných čerpadel vzduch-voda v konkrétním provozu na jednom konkrétním domě s jedním uživatelem a tím i se stejnými užívacími návyky. Výsledek je velmi zajímavý.

21.12.2009
Ing. Miroslav Kotrbatý, Ing. Zuzana Kovářová, Ph.D., Ing. Ondřej Hojer, Ph.D.

Návrh vytápění velkoprostorových objektů ovlivňuje celá řada důležitých faktorů. Záleží jak na způsobu vytápění, rozměrech objektu, vlivu technologie i rozmístění energetických zařízení. Klíčové je přitom, jakým způsobem tyto faktory působí na tepelnou pohodu člověka.

20.12.2009
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Na základě rozhodnutí vedení SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o. dojde 21. 12. 2009 ke změně názvu společnosti na Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. Zároveň pod značku ISOVER přechází výrobky z čedičové vlny produkované a prodávané pod značkou ORSIL a od ledna i výrobky z expandovaného polystyrenu od společnosti Rigips s.r.o.

19.12.2009
Katarína Zgúthová

"Česko má v oblasti úsporných staveb předpoklady pro rychlý rozvoj," říká Jan Řežáb, ředitel developerské firmy JRD, která staví komerčně a bez dotací nízkoenergetické bytové domy.

14.12.2009
J.V.Ráž, DiS.

Druhý díl článku na téma termického vyvažování při úpravách otopných soustav je zaměřen na vliv skokového průběhu regulační charakteristiky TRV, odstranění hlučnosti soustav termickým vyvážením, splnění podmínek energetické bilance regulačními procesy a zkoordinovanou činnost složek kombinované regulace tepelného výkonu a rozdíly v nastavení prvků klasické a termicky vyvážené soustavy.

14.12.2009
Tomáš Králík

Posilování skleníkového efektu v důsledku lidské činnosti s následným zvyšováním průměrných globálních teplot se od konce 20. století stává stále více diskutovaným tématem, a to jak v odborných kruzích, tak i mezi laickou veřejností.

11.12.2009
Jan Blažíček, redakce

Článek se vrací ke zveřejnění cen elektrické energie na rok 2010. Stručně rekapituluje cenotvorbu v oblasti elektroenergetiky a proces regulace cen s ohledem na základní parametry regulace u regulovaných společností. V závěru přináší předpokládaný vývoj parametrů regulačního vzorce pro III. regulační období u čtyřech hlavních subjektů na trhu s elektrickou energií.

11.12.2009
STP - Společnost pro techniku prostředí

Konferenci připravuje odborná sekce Alternativní zdroje energie Společnosti pro techniku prostředí ve spolupráci s Československou společností pro sluneční energii (ČSSE), Asociací pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Sdružením CZ-Biom, které jsou garanty jednotlivých technických sekcí konference.

10.12.2009
Vlastimil Růžička, redakce

Zajímavá témata, živé diskuse, aktuální problémy, porovnání zkušeností s ostatními státy Evropské unie. Takové jsou konference, které pořádá sdružení CZ Biom. O hodnocení konference Biomasa & Energetika 2009, která se konala na začátku prosince v prostorách České zemědělské univerzity v Praze, jsme požádali inženýra Vladimíra Stupavského, místopředsedu Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama