Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Normy a právní předpisy
Archiv článků od 3.12.2017 do 24.10.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.10.2018
Ing. Miroslav Kučera, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Příspěvek seznamuje se změnami v zákoně o ochraně veřejného zdraví a s novelou nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací ve vztahu ke stacionárním zdrojům hluku. Dále přibližuje způsob měření a hodnocení hluku v komunální sféře. Za pozornost stojí m.j. i problematika hluku souvisejícího s provozem tepelných čerpadel.

26.9.2018
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Změny ve směrnici reagují jak na zkušenosti s uplatňováním předchozí směrnice, tak na technický pokrok a možnosti budov vybavených tzv. smart technologiemi, nabíječkami elektromobilů aj.

5.6.2018
redakce

Mnohdy využijeme při výběru materiálů, řešení, případně při servisu odbornou radu. Zajímavá je právní kvalifikace takové rady a zodpovědnost osoby, která radu poskytuje. Máme pro vás dva právní názory.

18.4.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Rámec Národního programu Životní prostředí definuje prioritní témata, která budou podporována jako součást Národního programu Životní prostředí (dále jen „NPŽP“) během následujících tří let. V článku je přehled některých vybraných témat, alokovaných finančních částek a orientační harmonogram plnění. Toto potenciálním žadatelům umožňuje se v předstihu připravit.

15.4.2018
Ing. Leopold Benda, Ing. Boris Šlapota

Autoři se vyjadřují k návrhu novely Zákona o ochraně ovzduší. Zaměřují se na problematiku emisí ze spalovacích zdrojů tepla na tuhá paliva, povinné kontroly a dopady zákona na provozovatele.

7.4.2018
Ministerstvo životního prostředí

Lhůta pro kontroly kotlů podle zákona o ochraně ovzduší se pravděpodobně prodlouží na tři roky. Navrhovaná opatření mají zavést i horní limit na cenu kontroly.

© Fotolia.com
26.2.2018
Ing. Karel Mrázek

Recenzovaný Při rekonstrukci soustav TZB je nutné respektovat prováděcí předpisy, které vymezují rámec ověřených technických postupů. V řadě příkladů praxe ukazuje na absenci těchto skutečností. Článek se zabývá výtahem z prováděcích norem a doporučením pro postup montáže a přejímky otopných soustav. Je určen nejen pro montážní firmy, ale i investory a správce, kteří provedené dílo přejímají a následně užívají.

19.2.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Revidovaná ČSN EN 12897 „Zásobování vodou – Nepřímo ohřívané tlakové (uzavřené) zásobníkové ohřívače vody“ platí pro nepřímo ohřívané tlakové zásobníkové ohřívače do objemu 2 000 l použitelné ve vnitřních vodovodech při přetlaku od 0,05 MPa do 1,0 MPa. Autor upozorňuje na důležitá ustanovení normy, která by měla znát širší odborná veřejnost.

20.1.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Zveme Vás na jubilejní 25. ročník mezinárodní výstavy INFOTHERMA, který proběhne 22. až 25. ledna 2018 na Výstavišti Černá louka v Ostravě. TZB-info má opět na starosti část doprovodného programu a můžete se těšit i na tradiční poradenství k cenám energií.

19.1.2018
Ing. Tomáš Suchánek, sr.

Každý návrh jednotného názvosloví nese otisk dlouholeté praxe odborníka v oboru. Je pravdou, že s ním nemusí nutně všichni souhlasit, pokud není zákonným předpisem nařízeno jeho používání. V dnešní době by však určitá pokora k léta používaným názvům byla nejen vhodná, ale i žádoucí. Pak by nemohly vznikat stavy, kdy tentýž jev je jinak pojmenován v ČSN, jinak v zákoně, jinak ve vyhlášce. Nekoordinovanou a neprovázanou činností vzniká stav, který technickou veřejnost znejisťuje. A kdyby nic jiného, tak je přečtení názvosloví dobré pro opakování základních pojmů a uvědomění, co znamenají, jaký je jejich význam a přispívá ke snadnému chápání smyslu článků a nejrůznějších publikací určených ke studiu oboru vytápění.

18.12.2017
Ing. Zdeněk Lyčka

Recenzovaný Lokální topidla jsou dalšími výrobky, pro které od ledna 2018 začínají platit pravidla o ekodesignu a energetickém štítkování. Povinnosti se nezavádějí pro všechny typy topidel najednou, ale budou aplikovány postupně až do roku 2022, kdy začnou platit požadavky na ekodesign pro poslední kategorii z velké rodiny těchto malých zdrojů tepla, lokální topidla na tuhá paliva. Nové předpisy významně ovlivní nabízený sortiment výrobků na trhu a některé druhy výrobků z trhu vymizí.

14.12.2017
THERMONA, spol. s r.o.

Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) je jediné místo v Česku, kde si výrobci plynových kotlů nechávají certifikovat nové kotle. Ročně zde otestují desítky kotlů na různá paliva od tuzemských i zahraničních výrobců, pokud vyhoví všem normám, mohou se prodávat na trzích v celé Evropské unii.

10.12.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Od 1. října 2017 je účinná změna normy Z2 ČSN 06 0310 Tepelné soustavy v budovách – Projektování a montáž. Nově byl doplněn článek o povinnosti přiřadit ke kotlům spalujícím plynná paliva v provedení B o celkovém příkonu do 50 kW zařízení, která signalizují poruchu a odstaví kotle z provozu při situacích vyjmenovaných v textu a upřesněných v příslušných poznámkách pod čarou. Toto ustanovení vyvolává otázky, proč bylo do normy přidáno a jak se s ním vypořádat.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama