Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Vytápění / od 28.11.2016 do 8.5.2017


zpět na aktuální články

24.4.2017
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Článek přibližuje problematiku instalace pojistných ventilů u ohřívačů vody. Zanedbání podmínek instalace způsobuje často škody na instalovaném zařízení, nebo (jak je ukázáno v příspěvku) škodu na vodném a stočném v případě pojistného ventilu instalovaného v pojistné skupině ohřívače vody.

17.4.2017
Ing. Jan Kohout, Ing. Jiří Cigler, Ph.D., Ing. Jan Široký, Ing. Pavel Kopecký, Ph.D.

Recenzovaný Článek popisuje možnosti využití systémů tepelné aktivace betonového jádra pro vytápění a chlazení budov. Shrnuje přehled výhod a nevýhod tohoto systému a dále se zabývá problematikou regulace takových systémů. V poslední části se věnuje popisu vytvoření experimentálního modelu s tepelnou aktivací betonového jádra, který slouží k testování různých přístupů k řízení způsobu dodávání energie pro chlazení či vytápění. V našem konkrétním případě je řešení založeno na tzv. prediktivní regulaci na bázi modelu (MPC).

10.4.2017
Ing. Jindřich Boháč, Ing. Roman Vavřička, Ph.D.

Recenzovaný Článek je zaměřen na rozbor a experimentální porovnání provozních vlastností různých typů otopných těles. V první části je uvedena krátká rešerše dostupných otopných těles na českém trhu. Následuje teoretický rozbor tepelné setrvačnosti vybraných těles. Dalšími posuzovanými parametry jsou geometrické charakteristiky, hmotnostní kritérium, objemové kritérium (objem teplonosné látky v tělese) a také cena.

3.4.2017
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa

Recenzovaný Aktualizace aplikace pro orientační vyhodnocení roční úspory při výměně starého zdroje tepla za nový zdroj tepla z pohledu nákladů na palivo nebo elektřinu přináší zapracování nových podmínek dle aktuální výzvy – 67. výzva OPŽP 2014–2020 PO2, SC 2.1 – Výzva pro kraje č. 2.

20.3.2017
Ing. Egon Hlavatý, Ing. Mária Kurčová, PhD.

Recenzovaný Článok sa zaoberá v prehľadnej forme s rôznymi spôsobmi riešenia hydraulického oddelenia v okruhoch vykurovania a chladenia s inovatívnym riešením rozdeľovačov / zberačov so stupňovitým teplotným nárastom / poklesom s funkciou termohydraulického rozdeľovača (THR).

13.3.2017
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci.

6.3.2017
Ing. Jiří Cigler, Ph.D., Ing. Petr Kudera

Recenzovaný U dodávek tepelné energie je celková cena stanovena platbou za odebrané množství tepelné energie a platbou paušální. V případě, že je paušální platba stanovena sjednaným rezervovaným výkonem, stojí odběratel před otázkami, jak tuto hodnotu správně nastavit a jak aktuální výkon regulovat, aby zbytečně sjednaný výkon nepřekračoval. Prediktivní regulace je odpovědí na obojí.

27.2.2017
Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Vendula Laciok, Ph.D.

Recenzovaný Článek se zabývá stanovením emisních faktorů znečišťujících látek z vytápění domácností tuhými palivy. Uvádí také hodnoty měrných emisí TZL, CO a TOC a emisní bilance z vytápění domácností za rok 2001, 2015 a tři možné scénáře pro rok 2021.

20.2.2017
Ing. Miloš Bajgar

Recenzovaný Jako soudní znalec se s nevyhovující funkcí otopného zařízení setkávám poměrně často. Co je těmto zařízením společné? Chybějí vyvažovací ventily. Není tak možné posoudit, zda napojené koncové jednotky mají dostatečný průtok, který by zajistil přenos nezbytného výkonu od zdroje tepla do koncových jednotek.

30.1.2017
Ing. Lenka Reinberková, Ph.D., Ing. Zdeněk Reinberk, Ph.D.

Recenzovaný V minulém díle jsme popisovali, jak probíhal rozhodovací proces, při kterém jsme dospěli k záměru instalace velkoplošného elektrického stropního vytápění. V dnešním díle popíšeme, co obnášela jeho realizace.

23.1.2017
Ing. Lenka Reinberková, Ph.D., Ing. Zdeněk Reinberk, Ph.D.

Recenzovaný Hlavním motivem k sepsání tohoto seriálu bylo podělit se o zkušenosti, kterých jsme nabyli v době rozhodování, instalace a provozu nového systému vytápění v malém bytě. Článek obsahuje jednoduchý příklad výpočtu provozních nákladů pro několik variant vytápění.

19.12.2016
Dr. Ing. Petr Fischer, projektant se zaměřením na jednotrubkové soustavy

Recenzovaný V současné době je běžné projektovat otopné soustavy jako dvoutrubkové. K tomuto trendu přispívají automatizované výpočetní programy, které jiné varianty zpravidla ani neumí. Přitom pro některé objekty je vhodná a vzhledem k nižší materiálové náročnosti dokonce vhodnější tzv. jednotrubková soustava.

12.12.2016
Ing. Martin Kny, Ph.D., České vysoké učení technické v Praze, UCEEB, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Vztah pozice umístění otopného tělesa a pozice prvku přivádějícího do místnosti čerstvý vzduch významně ovlivňuje rozložení teplot v místnosti. K nevhodnému umístění může dojít například při dodatečné instalaci větrání po výměně oken a zateplení objektu bez projektu nebo odborného posudku.

5.12.2016
Ing. Petr Vacek

Recenzovaný V bytových domech se často řeší otázka, zda je výhodnější instalovat v každém bytě plynový kotel nebo zřídit společnou kotelnu a do bytů dopravovat teplo. V článku je navržen postup, jak získat informaci pro rozhodnutí.

28.11.2016
Ing. Pavel Kvasnička, Ing. Michal Kabrhel

Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama