Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak na výměnu

Je stávající kotel na výměnu?

Nejdříve je nutné zjistit, zda Váš starý kotel na pevná paliva patří mezi ty zdroje, které nebude možné provozovat od 1.9.2022 a čeká jej výměna. Zásadní je nalézt na vašem kotli výrobní štítek. Co dál najdete v článku Jak poznám, že svůj kotel na pevná paliva nesmím provozovat od září 2022?

Za co je možné a dobré jej vyměnit?

Pokud je kotel na výměnu, měla by následovat důkladná rozvaha o tom, jakým způsobem chcete nadále ve vytápění svého objektu pokračovat. Tedy především, jaký druh zdroje tepla zvolíte.
Zda budete pokračovat ve vytápění pevnými palivy, ale s moderním kotlem nebo zvolíte plynový kotel, tepelné čerpadlo nebo některý ze způsobů přímého vytápění elektrickou energií?
Roli hrají dostupné sítě (plyn, CZT), pozemek (pro TČ země voda), prostory pro technickou místnost (biomasa), stav otopné soustavy atd. Při volbě je třeba zohlednit finance vč. dotací a technické možnosti. Každý z moderních zdrojů má své výhody i nevýhody a před definitivní volbou je nutné si zodpovědět na několik základních otázek. Pomoci může projektant vytápění, energetický specialista, zkušený topenář.

V případě zájmu o dotace: „Podmínky dávají kraje, ale nejsou odlišné“, říká v rozhovoru pro TZB-info ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a jmenuje nedůležitější kroky v případě zájmu o dotace: „První důležitá věc je dokumentace stávajícího kotle. Musí být dokumentace o tom, že ten kotel v místě existuje, musí k němu být protokol o zkoušce, to je již běžící zákonná povinnost. U volby nového zdroje lze využít stránky SFŽP, kde je seznam podporovaných výrobků. Tam si zvolit TČ, kotel na dřevo, na biomasu, plynový kotel. V seznamu jsou všechna zařízení, u kterých výrobci deklarovali splnění podmínek Kotlíkových dotací. A pak podat žádost na příslušný krajský úřad až vypíše výzvu a počkat na potvrzení na dotaci.“

Oprávněná montážní firma

Při samotné výměně je důležité zvolit firmu, která je oprávněná daný zdroj instalovat.


DALŠÍ KAPITOLY TÉMATU VÝMĚNY KOTLŮ:
  • Úvodní část – do kdy je čas na výměnu kotle, obsah tématu, odborný garant
  • Legislativa - 3 základní zákony, jakých zdrojů se výměna týká a pravomoci obcí
  • Zdroje tepla - za co vyměnit starý kotel, odkazy na informace k jednotlivým zdrojům
  • Kontroly kotlů - povinné kontroly teplovodních kotlů na pevná paliva podle platné legislativy
  • Kotlíkové dotace – dotace sledujeme od spuštění v r. 2015, proto zde najdete poslední aktuality i historii
  • Potřebuji poradit – stránka, kde vytváříme prostor pro dotazy a rady
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Výměny kotlů – nové téma na TZB-info

19.3.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Termín povinných výměn kotlů třídy 1 a 2 na pevná paliva se blíží. Proto TZB-info soustředí potřebné informace do společného tématu s cílem pomoci a ulehčit rozhodování.
© megakunstfoto - Fotolia.com

Kdo smí instalovat vybraná, státem dotovaná zařízení, vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů?

23.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Vybraná, státem dotovaná zařízení využívající OZE smí instalovat jen fyzické osoby s osvědčením o profesní kvalifikaci. Potvrzujícím dokladem je osvědčení, kterým se musí řemeslník prokázat investorovi. Osvědčení je nepřenosné, což garantuje i spojení s rodným číslem.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 28.02.2019 11:55
© Fotolia.com

Výměna kotlů: od uhlí ke dřevu

21.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přechod z ručně přikládaného kotle na hnědé uhlí na zplyňovací kotel na dřevo je z pohledu provozních nákladů neutrální. Nový kotel na uhlí si musí zájemce zaplatit v plné ceně. Nový kotel na dřevo lze získat v rámci Kotlíkových dotací téměř zdarma.
IIustrační obrázek, vytápění dřevem a peletami, zdroj Havas PR Prague

37 % majitelů domů a chalup uvažovalo v r. 2018 o vytápění peletami, procento dále roste

16.2.2019 | redakce podle tiskové zprávy
Peletami topí už asi 30 tisíc domácností. A stále více lidí je jako topivo zvažuje. Podle průzkumu agentury STEM/MARK o nich totiž loni uvažovalo 37 % majitelů domů a chalup, letos už je to skoro polovina dotázaných.

Obce mohou zakázat provoz kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale i lokálních topidel

10.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Nikoliv ministerstvo, ale každá obec má právo ve zvolené lokalitě zakázat spalování vybraného druhu pevného paliva, jak vyplývá ze zákona schváleného poslaneckou sněmovnou ČR.

Pohledem znalce: Jak poznám, že svůj kotel na pevná paliva nesmím provozovat od září 2022?

5.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
V provozu je asi 300 tisíc kotlů na pevná paliva, které mají být od září 2022 vyřazeny z provozu. Jak takový kotel poznat?

Mohou obce zakázat provoz kotlů a lokálních topidel na pevná paliva?

4.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Obce mohou zakázat provoz lokálních topidel na pevná paliva ve vybraných lokalitách již dnes, ale MŽP nepočítá s tím, že by mělo jít o celoplošné opatření.

Jakých spalovacích zdrojů se týká povinná výměna?

3.2.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
Provozujete kotel na pevná paliva? Pak by vás mělo zajímat, jak legislativa definuje kotle, které budou vyřazeny z provozu od září 2022.

Témata 2019

Partneři - Výměny kotlů

Tabulky a výpočty

Odborný garant