Záleží na dané oblasti, v průměru se na znečištění ovzduší v ČR podílí naši sousedé polovinou.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Odborný TZB-info doporučuje Zákon o ochraně ovzduší ukládá od 1. září 2022 zákaz provozu starých ručně přikládaných kotlů na pevná paliva. Porovnáním emisních faktorů starých a nových kotlů na pevná paliva zjistíme, jaký přínos pro čistější ovzduší má náhrada starého kotle na pevná paliva kotlem novým, který vyhovuje nejnovější legislativě.
Návrh tlakové expanzní nádoby a seřízení na straně vzdušiny lze provést s využitím výpočtu v článku. Článek zahrnuje i doporučení pro nástřešní kotelny nebo případy etážových otopných soustav. Správně navržená expanzní nádoba zabrání neúčelnému otevírání pojistného ventilu, výrazným změnám přetlaků na tlakoměrech a zajistí nám tzv. měkkou otopnou soustavu.
Vlivem sucha a kůrovcové kalamity došlo podle odborníků prakticky ke zhroucení trhu se dřevem. Kvůli ztrátovosti pro lesníky ho tak statisíce tun míří do Číny. K nejvíce postiženým oblastem patří Jeseníky, experti přitom varují před tím, že jejich odlesnění bude mít zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině. Právě spotřeba vody i přes výrazné sucho v posledních letech stoupá, odborníci proto doporučují přijmout komplexní balík opatření včetně většího zapojení obcí.
Kotlíkové dotace, kůrovcová kalamita, nová kritéria pro výběr kotlů podle Ekodesignu – ve světě vytápění dřevními palivy se pořád něco děje. Kdo chce mít přehled, čte časopis Komfortní teplíčko z dílny Klastru Česká peleta. Topení dřevními palivy letos doporučují i výškař Tomáš Janků nebo fotbalová legenda Antonín Panenka.
Statistika prodejů ukazuje poměrově trendy přechodu od zastaralých konstrukcí kotlů k progresivním se sníženou produkcí emisí. Tento proces však není jen jednosměrný, jak dokazuje například zájem o kotle automatické, neumožňující bez výměny roštu ruční přikládání, kde přes třemi lety byla špička a pak hluboký pokles.