Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám
Archiv článků od 30.3.2017 do 28.6.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.6.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V dnech 23. až 25. května proběhla tradičně v Třeboni v kulturním domě Roháč odborná konference Vytápění, kterou organizuje odborná sekce Vytápění ve Společnosti pro techniku prostředí jednou za dva roky. Konference soustředí aktuální poznatky z praxe, vývoje a výzkumu do přednášek, kterých na konferenci zaznělo 62.

14.6.2017
AGROMECHANIKA v.o.s.

Automatické kotle s retortovým hořákem řady AM Licotherm uvedla na trh česká firma Agromechanika Lhenice v.o.s. v roce 2005. Tradiční česká konstruktérská škola, kvalita zpracování, spolehlivost, jednoduchá obsluha i údržba – to jsou atributy, které kotle Licotherm řadí mezi nejžádanější výrobky na trhu s kotli.

9.6.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Podporováno bude jak pořízení větších domácích elektráren, tak rozšíření těch stávajících. Speciální bonus je navíc připraven pro žadatele, kteří Novou zelenou úsporám využijí spolu s Kotlíkovými dotacemi. MŽP vyzývá k šetření energií i nákladů pomocí NZÚ a zdůrazňuje, že to není zdlouhavé ani složité.

8.6.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Konference Vytápění je vrcholným setkáním odborníků, kde jsou prezentovány aktuální výsledky výzkumu a vývoje v oboru vytápění. Z přednesených přednášek jsou vybrány některé zobecňující závěry s cílem usnadnit cestu k nalezení požadovaných informací i těm, kteří se konference nemohli zúčastnit.

1.6.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

V článku je popis aktuálního stavu dokončování 1. vlny Kotlíkových dotací, podmínky pro 2. vlnu, která bude pro zájemce vyhlášena letos a stručné shrnutí zkušeností.

31.5.2017
THERMONA, spol. s r.o.

Kotlíkové dotace podpořily poptávku po nových kotlích. Poprvé od roku 2009 se také podařilo snížit počet mrtvých přípojek plynu, tedy plynofikovaných domácností, které ale využívají k vytápění a ohřevu vody jiný typ paliva. I tak jich v České republice zůstává více než 300 tisíc.

19.5.2017
Ing. Waltr Sodomka, Veronika Buková

Snaha výrobců nabízet kotle splňující podmínky ekodesignu a s nejvyšší účinností vede ke snižování teploty spalin. S tím je spojeno zvýšené riziko tvorby dehtu, neboť nízká teplota spalin nemusí být dostatečná pro vznik potřebného komínového tahu, zhoršují se podmínky spalování.

1.5.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Poslední roky stoupá tlak na zpřísňování limitních hodnot parametrů u řady výrobků, které mají dopad na okolní prostředí, výrobní účinnost a spotřebu vstupních materiálů a energií. Zvlášť důsledně se začaly sledovat parametry a funkce v případě tepelných zařízení a jejich soulad s legislativními předpisy.

27.4.2017
redakce dle dokumentace OPŽP

První kolo (a první 3 miliardy Kč) dotačního programu na výměnu nevyhovujících kotlů na pevná paliva, tzv. kotlíkové dotace, je za námi. Přinášíme analýzu výsledků, která je založena na podrobných údajích o jednotlivých dílčích projektech (výměnách kotlů).

26.4.2017
Kristýna Šabová, Vojtěch Dědek, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Letošní zima nám připomněla, že kvalita ovzduší je u nás ještě pořád velké téma a že bude potřeba ještě hodně úsilí, než znečištění zkrotíme alespoň na zákonnou úroveň. V mnoha lokalitách je přitom často dominantním zdrojem znečištění „jen“ pár čmoudících komínů.

21.4.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Každý, kdo instaluje dotované zařízení využívající OZE (kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické nebo fotovoltaické systémy) musí mít platné osvědčení o složení zkoušky z profesní kvalifikace dle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií.

19.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

První vlna kotlíkových dotací je prakticky ukončena. Podle sdělení MŽP bylo k únoru 2017 přijato 30450 žádostí, schváleno 24390 žádostí. V článku jsou dále uvedeny některé souvislosti vyplývající ze statistického zpracování údajů.

8.4.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

V krajích se postupně spouští další vlna kotlíkových dotací. Kolik lidé z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a zafinancovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo do kotelny, komín nebo dálkové ovládání kotelny.

5.4.2017
OPOP s.r.o.

Od podzimu roku 2016 společnost OPOP spol. s r. o. doplnila řadu automatických kotlů na hnědé uhlí a dřevní pelety o výkony 15 kW, 35 kW a 45 kW.

5.4.2017
PZP HEATING a. s.

Díky kotlíkové dotaci se na nás obrací spousta zájemců o tepelné čerpadlo, ale mají obavy, zda je tepelné čerpadlo vhodné, pokud nemají zateplený dům. Odpověď zní ANO.

3.4.2017
Buderus Česká republika, Ing. Václav Švorčík

Kotel je nabízen ve výkonových variantách 15, 25, 35 a 50 kW a také verze GB192-30 iT40S s integrovaným nerezovým zásobníkem teplé vody. Výroba probíhá ve výrobním závod Bosch Termotechnika v Deventeru v Holandsku.

3.4.2017
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa

Recenzovaný Aktualizace aplikace pro orientační vyhodnocení roční úspory při výměně starého zdroje tepla za nový zdroj tepla z pohledu nákladů na palivo nebo elektřinu přináší zapracování nových podmínek dle aktuální výzvy – 67. výzva OPŽP 2014–2020 PO2, SC 2.1 – Výzva pro kraje č. 2.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama