Decentralizované řešení s etážovým vytápěním

Datum: 7.2.2016  |  Autor: Ing. Pavel Kvasnička  |  Organizace: Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Junkers Bosch  |  Firemní článek

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Junkers Bosch
Průmyslová 372/1
108 00 Praha 10 - Štěrboholy

tel.:840 111 190,
e-mail:
web:www.junkers.cz

Na příkladu úspěšné sanace bytového domu v Praze tentokrát představíme decentralizované řešení s etážovým vytápěním nabízené značkou Junkers.

Obr. 1 Nástěnný kondenzační kotel CerapurSmart s průtokovým ohřevem vody
Obr. 1 Nástěnný kondenzační kotel CerapurSmart s průtokovým ohřevem vody

Decentralizované zdroje tepla nabízí vysokou energetickou účinnost, nízké provozní náklady a především vysokou nezávislost a pohodlí vlastníků jednotlivých bytů. Vlastník či nájemce bytu si může vytápět a ohřívat vodu podle svých potřeb a požadavků. Každý byt je vybaven přesnými měřiči spotřeby plynu, vody a elektrické energie a je tak výrazně zjednodušeno vyúčtování spotřeby. Díky kratším trasám vedení jsou navíc minimální tepelné ztráty. Pro decentralizované řešení nabízí značka Junkers závěsné kondenzační kotle s výkonem od 3,5 do 14, případně 16 kW (dle typu kotle) v kombinaci se stacionárními nepřímo ohřívanými zásobníky nebo kombinované závěsné kotle s průtokovým ohřevem vody. Řešení je závislé na způsobu a možnosti odtahu spalin v příslušném domě.

 

Sanace otopné soustavy v bytovém domě v Praze

Obr. 2 Zrekonstruovaný bytový dům na Praze 1 s 12 nájemními byty
Obr. 2 Zrekonstruovaný bytový dům na Praze 1 s 12 nájemními byty

Bytový dům z 30. let minulého století potřeboval kompletní rekonstrukci. Majitel zateplil podkroví, stropy sklepů a postupně rekonstruoval jednotlivé byty. V bytech vytápění a přípravu TV zajišťovaly převážně kombinované kotle s přirozeným odtahem spalin do jednotlivých komínů. Po zateplení a výměně oken s menší infiltrací nevyhovovaly staré plynové kotle platným předpisům TPG ani emisní vyhlášce pro tuto část obce. Nájemníci si stěžovali na poruchovost a nutnost častého servisu na kotlích. Kotle byly navíc hlučné a měly velkou spotřebu plynu.

Při výměně se do všech 12 bytů instalovaly úsporné kondenzační kotle CerapurSmart o výkonu 28 kW s průtokovým ohřevem vody. Před vlastní realizací bylo potřeba zvážit, jak bude veden odtah spalin a kudy se přivede ke kotli dostatek spalovacího vzduchu pro každý byt. Obvyklá instalace v koupelnách se měla zachovat. Horní patro bylo z tohoto pohledu vyřešené koncentrickým odkouřením 80/125 mm pro každý kotel samostatně vedeným skrz střechu. Prostřední patro se řešilo stejně, ale pro vedení koncentrického potrubí spalin a vzduchu se využily původní komínové šachty. Kotle v nejnižším patře se musely řešit tzv. děleným odkouřením 2 × 80 mm.

Spaliny jsou odváděny původními komínovými šachtami a nasávání vzduchu se vyřešilo díky rozměrnému větracímu světlíku. Samotná instalace pak již nebyla tak náročná, neboť spodní připojení kotlů Junkers je mnoho let shodné a při výměně starého kotle za vhodný současný typ se nemusí spodní instalatérské připojení bourat. Instalace je pak velmi rychlá a bez nadměrného nepořádku.

 

Datum: 7.2.2016
Autor: Ing. Pavel Kvasnička   všechny články autora
Organizace: Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Junkers BoschSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo FENIX
logo THERMONA
logo FV PLAST
logo ENBRA
logo DANFOSS

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNa náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budovaDům v sadu a další ojedinělé stavby architekta Jana ŠépkyDřevohliníková okna – nadčasový design vašich okenPraha vybrala zpracovatele projektu obnovy Malostranského náměstí