Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme plynem
Archiv článků od 13.5.2004 do 24.9.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla

Plynná paliva, a zde máme na mysli především zemní plyn, ale též i propan-butan (LPG), jsou v současné době nejčastěji používaným palivem k otopu kotlů, zejména pak v nízkotlakých kotelnách. Plynné palivo má oproti např. pevným palivům řadu výhod, např. snadná dopravitelnost ke kotlům, vysoká účinnost spalování a příznivý dopad na ochranu ovzduší.

23.9.2004
Ing. Josef Fík

Rozdělení hořáků pro zemní plyn,vysvětlení jejich funkce, základy teorie jejich výpočtu a konstrukčního návrhu doplněné o praktické příklady.

7.9.2004
Ing. Josef Fík

Ze základních tepelně technických parametrů plynových spotřebičů jako je příkon, výkon a spotřeba plynu lze sestavit výkonovou bilanci a stanovit účinnost spotřebiče. Bilance a účinnost pak jsou základním podkladem k návrhu opatření na snížení ztrát a zvýšení hospodárnosti provozu plynových spotřebičů, především pak kotlů.

2.9.2004
Ing. Josef Fík

Tepelně technické parametry plynových spotřebičů jsou souborem konstrukčních a provozních vlastností plynových spotřebičů a stanovují se výpočtem, případně měřením v provozu a slouží jako výchozí projekční podklady pro vývoj, konstrukci a provoz plynových spotřebičů.

1.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla, Gas s.r.o.

Pro navrhování, zřizování a provoz kotelen s kotli s hořáky spalujícími plynné palivo platí již od roku 1985 ČSN 07 0703 Plynové kotelny. Tato ČSN doznala již 6 změn a v současné době je technickou veřejností hodnocena jako zastaralá, už jenom pro řadu změn obecně závazných právních předpisů a ČSN relevantních k problematice plynových kotelen.

28.7.2004
Ing. Josef Fík

Závěrečná část originálního odborného textu o záměnnosti zemních plynů popisuje experimentální ověřování záměnnosti několika typů zemních plynů pro několik zvolených konkrétních plynových spotřebičů.

27.7.2004
Messe Berlin GmbH

Na veletrhu a doprovodném programu se očekává na praxi zaměřená výměna informací o dosavadních kooperačních zkušenostech. Poznatky z českého hospodářství jsou zde velmi žádané. Na řadu přijdou především otázky související s tím, jak by mohly vypadat úspěšné kooperační modely. Důležitý materiál na téma zásobování pitnou vodou a odpadní vody předloží na kongresu 9. září Max Hammerer. Na konkrétních příkladech z Rakouska se zde budou prezentovat různé kooperační modely z oblasti vodního hospodářství.

7.7.2004
Ing. Josef Fík

Další díl seriálu o zemním plynu je zaměřen na výběr spotřebičů pro experimentální ověřování rozsahu Wobbeho čísel.

5.7.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Nejdůležitější novinkou ve Sbírce zákonů za měsíc červen je úplné znění zákona o obecné bezpečnosti výrobků, který zajišťuje, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné. Z pohledu výrobků pro TZB je velmi důležité jeho vymezení vůči další platné legislativě, například zákonu o technických požadavcích na výrobky a zákonu o ochraně ovzduší.

30.6.2004
Ing. Josef Fík

Záměnnost zemních plynů je vlastnost, která umožňuje náhradu jednoho typu zemního plynu zemním plynem z jiného zdroje, bez úprav nebo seřizování hořáků plynových spotřebičů. Základní podmínkou záměnnosti jsou blízké hodnoty Wobbeho čísel obou zaměňovaných zemních plynů. Přestože záměna svítiplynu za tranzitní zemní plyn byla v ČR ukončena v r. 1996, problematika záměnnosti je stále aktuální vzhledem k nezbytné diverzifikaci zdrojů zemního plynu dodávaného do ČR.

25.6.2004
Gas s.r.o.

Jedním z podnětů pro svolání jednání z iniciativy GAS s.r.o. ohledně navrhované novely zákona č. 86/2002 Sb. byl i článek publikovaný na TZB-info. Konkrétně se jedná o § 12 písmeno f) ukládající podnikatelským subjektům zajišťovat u provozovaných kotlů měření účinnosti spalování, měření množství vypouštěných látek a kontrolu spalinových cest.

23.6.2004
Ing. Josef Fík

Samostatnou kapitolou doplňující souhrn využití zemního plynu je přehled průmyslových plynových spotřebičů, z nichž hlavní skupinu tvoří sušicí, ohřívací a tavicí plynové pece.

16.6.2004
Ing. Josef Fík

Přehled plynových spotřebičů jako jsou např. sporáky, grily, ohřívací stoly, prádelní spotřebiče, sušičky používané v hotelích, restaurací a ve službách komunální sféry.

9.6.2004
Ing. Josef Fík

Přehledný výčet plynových spotřebičů a jejich rozdělení do skupin je doplněn i základními schématy a podrobnými technickými údaji.

2.6.2004
Ing. Josef Fík

Ke změně v účtování zemního plynu došlo již 1. dubna 2001. Od tohoto dne již nejsou dodávky zemního plynu odběratelům všech kategorií účtovány za dodaný objem plynu, ale za dodanou energii, v zemním plynu obsaženou. Po třech letech fungování systém nepředstavuje žádné problémy pro spotřebitele. Článek popisuje současnou praxi v účtování plynu a shrnuje vzorce pro výpočet přepočtového koeficientu.

15.5.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

V redakčním rozhovoru hodnotí ředitel české divize JUNKERS patřící do skupiny BOSCH Ing. Luboš Morávek technické parametry nové řady kotlů a zmiňuje se i o perspektivách dalšího rozvoje prodeje a servisu v České republice po jejím vstupu do EU.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama