Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 24.11.2018 do 31.1.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.1.2019
Ing. Zdeněk Lyčka

Provozovatelé spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, mají podle zákona o ochraně ovzduší povinnost provádět pravidelně nejméně jednou za tři roky kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje.

17.1.2019
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Zavedení uhlíkové daně ke snížení emisí CO2 je možné, ale nedořešené. Zvýšení zájmu o výměnu starých kotlů bude ověřeno spojením Kotlíkových dotací a bezúročné půjčky.

12.1.2019
redakce

V prosinci jsme vydali článek, který popisuje aktuální přístup legislativy ČR ke spalování odpadů v domácnostech, dále popisuje vznik a princip metody pro odhalování spalování nebo spoluspalování odpadů. O problematice článku natáčela reportáž i ČT.

9.1.2019
Česká peleta, z.s.p.o.

Zkoušky z profesních kvalifikací pro topenáře a instalatéry, které jsou podle zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. povinné pro instalace tepelných zdrojů v Kotlíkových dotacích a Nové Zelené úsporám se opět rozjíždějí.

10.12.2018
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Stanislav Bajer, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Jiří Kremer, Ing. Martin Garba, Ing. Petr Kubesa, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Ryšavý, Miroslav Jaroch

Recenzovaný Článek popisuje aktuální přístup legislativy ČR ke spalování odpadů v domácnostech, dále popisuje vznik a princip metody pro odhalování spalování nebo spoluspalování odpadů. V závěru článku je uvedeno, jaký je následný postup při prokázání spalování odpadu a jaké sankce hrozí majiteli dotčeného spalovacího zařízení.

9.12.2018
Český plynárenský svaz

Český plynárenský svaz spojil v rámci aktuální kampaně na podporu zemního plynu síly s obecně prospěšnou společností Čisté nebe. Ta vznikla s cílem přispět ke zvýšení kvality ovzduší na Ostravsku, což je region tradičně nejvíce postižený nežádoucími emisemi. Nyní provozuje již několik moderních aplikací, které mají reálný potenciál pomáhat obyvatelům celé České republiky.

6.12.2018
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Hlavní důvodem očekávaného zvýšení cen tepla je razantní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. Poslanci ale ještě mohou růstu cen tepla pro domácnosti zabránit, ve hře je snížení sazby DPH na teplo z 15 na 10 %. Za rok 2018 lidé za teplo díky teplému počasí ušetří.

6.12.2018
Český plynárenský svaz

Kotle na pevná paliva jsou jednoznačně nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší ve městech a obcích. Místy je tento podíl na znečištění až 90procentní, především v důsledku používání starých neekologických kotlů.

4.12.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Co obnáší pořízení peletového kotle, jaké klade nároky na uživatele, nebo jak poznat kvalitní pelety? To se dozvíte v našem rozhovoru.

2.12.2018
Hornbach

Drevo by sa malo spaľovať v žeravom lôžku vždy umiestnené paralelne k okienku kúreniska (nestavajte drevo ako stan). Pred podpaľovaním je najprv nutné rýchlo rozohriať komín na príslušnú teplotu, a vytvoriť tak "ťah". To docielite pomocou malých driev a vhodného príslušenstva pre podpaľovanie pre krbové kachle.

1.12.2018
Český plynárenský svaz

Třetí vlna kotlíkových dotací už nepodpoří žádné spalování uhlí. Moderní plynové kotle jsou v porovnání s ostatními zdroji tepla podstatně méně poruchové, navíc s minimálními nároky na údržbu.

Ilustrační obrázek, foto redakce
24.11.2018
redakce

Emise znečišťujících látek do ovzduší se meziročně opět snížily, kvalita ovzduší zůstává přesto neuspokojivá. Situaci by měla v budoucnu pomoci výměna neekologických kotlů díky kotlíkovým dotacím a také zákaz provozu nevyhovujících kotlů v září 2022.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama