Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 3.11.2017 do 16.1.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.1.2018
Ing. Milan Krafčík, doc. Ing. Jana Peráčková, PhD.

Recenzovaný V článku jsou prezentovány výsledky experimentálního měření průtoků studené a teplé vody v rekonstruovaném potrubí bytového domu. Naměřené průtoky jsou porovnány s výpočtovými hodnotami podle norem STN 73 6655, DIN 1988-300 a s hodnotami vypočtenými výpočtovým programem. Výsledky lze aplikovat na optimalizaci návrhu vnitřních vodovodů a rovněž na optimalizaci dimenzování zařízení na přípravu teplé vody a jeho zdroje tepla.

21.12.2017
CSTfire s.r.o.

Automatické a univerzální teplovodní kotle HAMONT slouží již řadu let jako tepelný zdroj v mnoha firmách, ale také v bytových domech, školách nebo budovách obecní infrastruktury v Česku i v Evropě. Výhodou je možnost využití široké škály paliv od různých druhů pelet přes dřevní štěpku, drcené dřevo, hobliny, brikety až po drcenou kůru.

18.12.2017
Ing. Zdeněk Lyčka

Recenzovaný Lokální topidla jsou dalšími výrobky, pro které od ledna 2018 začínají platit pravidla o ekodesignu a energetickém štítkování. Povinnosti se nezavádějí pro všechny typy topidel najednou, ale budou aplikovány postupně až do roku 2022, kdy začnou platit požadavky na ekodesign pro poslední kategorii z velké rodiny těchto malých zdrojů tepla, lokální topidla na tuhá paliva. Nové předpisy významně ovlivní nabízený sortiment výrobků na trhu a některé druhy výrobků z trhu vymizí.

16.12.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Článek informuje o aktuálním stavu 2. výzvy kotlíkových dotací ke dni 10. 12. 2017. Na nepříznivý trend přechodu od kotlů na na biomasu ke zdrojům, jejichž přínos ve smyslu využití obnovitelných energií je žádný nebo jen velmi mírný, upozorňuje Jaroslav Cankař za firmu ATMOS, Jaroslav Cankař a syn.

14.12.2017
VIADRUS a.s.

Od 1. ledna roku 2018 nebude možné podle zákona o ochraně ovzduší nově dodávat na trh kotle na tuhá paliva plnící 3. emisní třídu. Toto neplatí pro kotle emisní třídy 1 a 2, jejichž dodávky na trh byly ukončeny 1.1.2014. V současnosti je v provozu stále velké množství těchto kotlů a v souladu s platnými předpisy musí být odstaveny z provozu k 1.9.2022. Protože provoz kotlů emisní třídy 3 není v současnosti nijak limitován, je jednou z cest k ekologičtějšímu a na palivo úspornějšímu režimu topení využití přestavbových sad. Tyto sady umožní změnit 1. či 2. emisní třídu na požadovanou 3. emisní třídu. Tato možnost však brzo skončí.

11.12.2017
Romotop s.r.o.

Romotop spol. s.r.o. patří ve vývoji, výrobě a inovacích krbových kamen a krbových vložek mezi evropskou špičku. Obchoduje se 40 zeměmi na čtyřech kontinentech. Za 25letou historii bylo vyrobeno bezmála milion krbů. Výrobky Romotop jsou vyhledávaným zdrojem tepla pro svoji kvalitu a spolehlivost.

1.12.2017
redakce

Dnes začíná již pátý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem TOP VÝROBKY OD VYSTAVOVATELŮ INFOTHERMY 2018. Každý soutěžící mohl přihlásit do soutěže pouze jeden výrobek nebo službu z oboru nomenklatury výstavy, o které se domnívá, že je jeho nejúspěšnějším, či nejzdařilejším, designově nejhezčím, nejprodávanějším, nebo nejúspornějším produktem. Vyberte i Vy nejlepší exponát.

27.11.2017
BeF Home, s.r.o.

Při výběru krbové vložky či kamen velice záleží na materiálu, ze kterého je vyrobena. A to zejména u topeniště, které je základem procesu celého vytápění. Často je však zrovna tato část krbu podceňována.

21.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Spalování uhlí s sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Česká vláda proto chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech.

14.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Dřevní pelety patří ke komoditám, jejichž ceny se každým rokem hýbou podle toho, kdy začíná a končí topná sezóna. Nejlevnější jsou v létě, naopak nejdražší jsou během zimy. Dlouhodobě jsou však průměrné ceny pelet stabilní a v České republice dokonce levnější než jinde.

Návod na výběr kotle ve 2. vlně kotlíkových dotací v roce 2017
10.11.2017
Ing. Vladimír Stupavský, videoreportáž: Ing. Petr Bohuslávek

Druhá vlna kotlíkových dotací právě probíhá a mezi všechny kraje ČR je rozděleno 3,4 miliardy korun na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové nízkoemisní tepelné zdroje. Cíl pro druhou vlnu kotlíkových dotací je výměna dalších 35 tisíc starých kotlů do konce roku 2019.

8.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Ve všech krajích jsou průběžně vyhlašovány příjmy žádostí o kotlíkové dotace. Kolik domácnosti z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a financovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo, komín nebo dálkové ovládání kotelny.

6.11.2017
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., Břetislav Holešínský, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Cílem článku je rozšířit poznatky o chování různých typů lokálních topidel spalujících dřevo z pohledu časového průběhu předávání tepelného výkonu do místnosti. Článek přináší porovnání průběhu výkonu vybraného topeniště – krbové vložky, která byla postupně přestavěna a testována ve formě krbových kamen s/bez akumulačního spalinového výměníku a akumulačního uzavřeného krbu při různém režimu přikládání. V závěru článku jsou naměřené výsledky srovnány s dříve získaným průběhem tepelného výkonu individuálně stavěných kamen.

3.11.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Rok 2016 se stal pro český trh s peletami významným milníkem - výroba dřevěných pelet překročila laťku 300 tisíc tun a letos se očekává překročení hranice 350 tisíc tun. Přestože počet peletových kotlů v českých domácnostech už vzrostl na 27 000, dvě třetiny zde vyrobených pelet jsou stále určeny na vývoz, zejména do Itálie, Rakouska a Německa. Situaci ale mění kotlíkové dotace.

3.11.2017
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Emise do ovzduší z tepláren díky masivním investicím do modernizačních opatření za poslední dva roky významně klesly. K největšímu poklesu došlo u emisí prachu, které byly loni oproti roku 2014 nižší o více než třetinu. Podíl energetiky na celkových emisích suspendovaných prachových částic je již nevýznamný a bude dál klesat. Jejich rozhodujícím zdrojem jsou domácí topeniště a doprava.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama