Při řešení interiérů konkrétních místností obvykle dochází k řadě drobných změn, mezi něž často patří změna druhu nášlapné vrstvy podlahy. Přitom konečné skladby povrchů velice výrazně ovlivňují požadovaný výkon vlastního podlahového vytápění.
V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.
Práce projektantů a architektů se mění. Mohou pracovat s novými softwarovými řešeními, s informačními modely budovy (Building Information Modeling – BIM), jež pamatují kromě jiného i na životní prostředí. Řešení představuje cyklus stavby od návrhu až po výstavbu a následně také provoz a údržbu. V rozhovoru se zástupcem Autodesku se dozvíte podrobnosti.
Dovolujeme si Vám představit tepelná čerpadla Panasonic Aquarea a především se podělit o zkušenosti s instalací, oživováním a provozem. Jedná o tepelné čerpadlo systému vzduch-voda využívající energii z venkovního vzduchu, která se předává ve formě vody pro vytápění domu a přípravu teplé vody.
Hlavním tématem byla úspora energie a redukce CO2. Pozornost upoutala především novinka firmy LOOS – plně automatické najíždění, udržování v pohotovostním režimu a odstavování středotlakých parních kotlů SUCcess. Hlavními znaky této regulace je inteligence, plnoautomatický provoz a šetrné zacházení s kotlem při startu a vypínání.
Objektivní a kvalifikované hodnocení kvality tepelných čerpadel je nezbytnou podmínkou, aby investor – zájemce o pořízení tepelného čerpadla získal objektivní informace pro výběr vhodného výrobku. Zavedením mezinárodní značky kvality European Quality Label for Heat Pumps a jejím užíváním i v ČR vznikají nové možnosti jak zpřehlednit nabídku trhu a učinit ji korektní.
Většina výzkumů v energeticky úsporném stavění se soustředí na konstrukci budov, použité materiály nebo využití alternativních zdrojů energie. Prediktivní regulátor využívá termodynamický model budovy a předpověď počasí a umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu, nastavení parametrů regulace pro optimalizaci ti a minimalizaci energetické náročnosti.
Materiály pro solární systémy musí z hlediska jejich životnosti vyhovovat požadavkům DIN EN 12 975 a dalším zákonným předpisům. Při snaze najít dobré izolační materiály pro potrubí solárních okruhů, včetně napojení kolektorů, je možné se opřít o laboratorní testy, které potvrzují vysokou spolehlivost materiálu EPDM.
Fenix představil novinky a zajímavou referenci - pro realizaci podlahového vytápění v historických domcích ve Zlaté uličce jsou použity atypické topné rohože ECOFLOOR.
Novinky Fenix: nový typ podlahové folie 40W/m2 a stropní folie 100 W/m2, nové skleněné sálavé panely ECOSUN G na stěnu i strop. Fenix zdůrazňuje význam kvalitní regulace a upozorňuje, že v Německu se tepelná čerpadla i přes silné dotace přestala prodávat, jelikož pro nové zateplené domy jsou provozně drahá.
Cílem tohoto článku je představení možností úspory energií pomocí prediktivního regulátoru, který využívá termodynamický model budovy a předpovědi počasí. To umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu a na základě toho nastavení parametrů regulace tak, aby byly splněny požadavky na hodnoty vnitřních teplot a přitom byla minimalizována energetická náročnost.
Instalace solárního systému pro přípravu teplé vody bývá zpravidla vyústěním celkové revitalizace bytového domu. Po provedení všech opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budovy (zateplení, výměna oken, změna regulace vytápění atd.) se přímo nabízí vyřešit i otázku zefektivnění přípravy teplé vody. Solární systémy mohou v tomto případě velmi pomoci.