Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provoz a údržba
Archiv článků od 22.6.2015 do 11.1.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Recenzovaný Trvalo to až neskutečně dlouho, ale konečně máme aktualizovaný předpis, na který netrpělivě čekali všichni vlastníci bytových domů. Doposud platná vyhláška č. 372/2001 Sb. se od ledna 2016 stává minulostí, nově se bude teplo pro jednotlivé jednotky rozpočítávat podle vyhlášky č. 269/2015 Sb.

21.12.2015
ENBRA, a.s., RNDr. Jaromír Pohanka, ARTAV, Karel Hajman

Změny kolem nové vyhlášky č. 269/2015 Sb.: výrazně se mění limity, ve kterých se může pohybovat výše úhrady za vytápění 1 m2 bytové plochy. Více penalizováni budou ti, kteří teplem plýtvají, a také ti, kdo neposkytnou přístup k měřičům pro provedení odečtů. Rozúčtování tepla bude nyní daleko spravedlivější.

RNDr. Jan Valenta, předseda rady Českého plynárenského svazu
20.12.2015
Český plynárenský svaz

Předseda Rady Českého plynárenského svazu pan Jan Valenta se věnoval v úvodním slovu nejen budoucnosti CNG, ale i jedinečné příležitosti k celé obměně topného systému v rámci kotlíkových dotací a rozvoji kombinované výroby elektrické energie a tepla.

7.12.2015
Ing. Zdeněk Lyčka

Recenzovaný Během let cca 2010 až 2020 se zásadně změnily nároky na technickou úroveň malých teplovodních kotlů na pevná paliva. Neustálé zpřísňování legislativních požadavků na emisní limity a účinnosti vedou k hledání nových cest, jak lze i v domovních kotelnách čistě a efektivně vyrábět teplo z uhlí a biomasy.

30.11.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Sezónní topný faktor SCOP tepelného čerpadla vyjadřuje jeho provozní efektivitu v režimu vytápění pro definované provozní a klimatické podmínky. Článek přibližuje výpočtový postup a potřebné vstupní údaje ze zkoušení tepelného čerpadla.

23.11.2015
Ing. Jan Koloničný, Ph.D., Ing. David Kupka, Ph.D.

Recenzovaný Článek ve stručnosti představuje zařízení pro čištění vnitřních teplosměnných ploch teplovodních kotlů menších výkonů určených pro domácnosti a menší komerční provozy. Technologie byla vyvinuta a provozně odzkoušena na Výzkumném energetickém centru při VŠB-TU Ostrava.

2.11.2015
Ing. Jan Blažíček, redakce

Recenzovaný S požadavkem na zvyšování energetické účinnosti se poslední dobou setkáváme prakticky na každém kroku. Smyslem tohoto nařízení je vyvolat takové změny ve společnosti a v energetice, aby se do roku 2020 zvýšila energetická účinnost o 20 %. Mezi nejvýznamnější oblasti z hlediska spotřeby energie přitom patří vytápění staveb.

2.11.2015
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

KSB představuje světovou novinku pro bezplatnou kontrolu energetické účinnosti pro vaše rotační zařízení. Aplikace KSB Sonolyzer během několika sekund změří frekvenci zvuku asynchronního motoru a zkontroluje, je-li k dispozici potenciál úspor, s nímž lze dosáhnout zvýšení účinnosti čerpadla.

DrainLift CON je speciálně uzpůsoben pro čerpání kondenzátu
18.10.2015
WILO CS, s. r. o.

DrainLift CON je speciálně uzpůsoben pro čerpání kondenzátu. Je nutno ho použít všude tam, kde nelze zajistit odvod kondenzátu přirozeným samospádem, nebo v případě, kdy se místo instalace nachází pod hladinou zpětného vzdutí.

17.10.2015
redakce

Tzv. kotlíkové dotace by mohly pokrýt kromě samotného plynového kotle také výstavbu přípojky a náklady související s instalací plynového kotle, tedy například vyvložkování komínu.

Ilustrační obrázek: Kondenzační kotel VIADRUS
10.10.2015
VIADRUS a.s.

Na podzim končí prodej nehospodárných plynových kotlů. Kondenzační kotel se ale rychle zaplatí. Investice do modernější zařízení se ale vyplatí během několika let. V našem modelovém výpočtu za 4 roky.

7.10.2015
Kamstrup A/S, Peter Bartoš

Díky využití moderních technologií dosahují nejnovější vodoměry značky Kamstrup mimořádné přesnosti měření spotřeby vody. Tzv. chytré vodoměry jako Kamstrup MULTICAL® 21 nebo Kamstrup flowIQ® 3100 ale navíc nabízejí i řadu pokročilých funkcí, např. monitorují stav vodovodní sítě i měřidla samotného.

5.10.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Nasazení tepelných čerpadel v konkrétních soustavách pro vytápění a přípravu teplé vody v budovách se hodnotí sezónním topným faktorem SPF. Pro srovnání soustavy s tepelným čerpadlem s jiným zdrojem tepla z pohledu neobnovitelné primární energie jako měřítka vlivu na životní prostředí se používá účinnost využití primární energie PER.

14.9.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Pro elektricky poháněná tepelná čerpadla se v posledním desetiletí postupně objevila a ustálila celá řada hodnoticích parametrů porovnávajících jejich energetickou kvalitu. Text se zaměřuje na dva parametry, které slouží ke srovnávání tepelných čerpadel jako výrobků – zařízení pro dodávku tepla.

29.8.2015
ENBRA, a.s.

Konec léta je nejvhodnějším obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ovšem ví, že je důležité nechat mimo topnou sezónu všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Správným výběrem hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky lze možným potížím předejít.

24.8.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Text uvádí čtenáře do problematiky štítkování tepelných čerpadel na základě nových legislativních požadavků na zařízení pro vytápění a přípravu teplé vody. Na tento úvodní text, zasazující štítkování do legislativního kontextu, budou navazovat další dva texty, které se podrobněji zabývají postupem hodnocení tepelných čerpadel pro potřeby energetického štítku.

3.8.2015
ENBRA, a.s.

Zpětná klapka je velmi důležitá součást domovních rozvodů vody. Zamezuje totiž zpětnému proudění přes vodoměry, a tím i nepřesnému měření spotřeby. Instalace zpětných klapek je důležitá hlavně v domech s rozvodem studené a teplé vody. V nich je totiž nebezpečí zpětného toku větší. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás shrnuli několik situací, kdy může k zpětnému proudění v potrubí nastat.

Od září 2015 jen kondenzační kotle
11.7.2015
ABF, a.s.

Od konce září si budou muset lidé při nákupu nového plynového kotle sáhnout hlouběji do kapsy. Levnější, nekondenzační varianta kotle bude zakázána evropskou směrnicí a kondenzační kotle jsou dražší, a navíc jsou při jejich instalaci nutné nákladnější stavební úpravy.

22.6.2015
Ing. Pavel Sláma

Článek volně pokračuje v tématu analýzy termodynamických jevů vyskytujících se uvnitř a v okolí potrubní konstrukce umístěné v sypkém zásypu, nyní s ohledem na teoretické základy popisující související jevy v oblasti sdílení tepla. Jednotlivé postupy směřující ke zhodnocení velikosti tepelných ztrát jsou použity ve vzorovém příkladu výpočtu konkrétní potrubní trasy, jejíž skutečný izolační stav byl předem ověřen měřením.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama