Od 1. září 2022 by již neměly být v provozu kotle 1. a 2. třídy. Jak si vybrat nový zdroj vytápění?
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Přechodem na zemní plyn z uhlí a ropných produktů lze snížit emise CO2. Jednoduchá chemická struktura zemního plynu jej umožňuje vyrábět z bioplynu a zvýšit podíl OZE. Pokud opustíme jadernou energetiku, tak podíl zemního plynu na státní bilanci výrazně stoupne. Ve vytápění si zemní plyn jako zdroj tepla udrží význam.
Dosloužil vám kotel? Mluvíte doma o výměně starého kotle za účinnější a úspornější? První by měla být úvaha nad volbou topného systému, vhodného pro vaše potřeby. Bude topný systém sloužit pouze pro vytápění místností nebo bude určený i pro ohřev vody? Dále je potřeba zvážit otázku, zda kotel na tuhá paliva, plyn nebo elektřinu. Využijete kotel jako závěsný či stacionární?
Recenzovaný Změna pravidel připravované třetí vlny Kotlíkových dotací uvažuje s vyloučením kombinovaných kotlů na pelety a uhlí z podporovaných zdrojů tepla. Analýzou provozu posilujícího podílu kotlů na zemní plyn a tepelných čerpadel vzduch-voda lze dospět k poznání, že výsledkem nebude zvýšení podílu OZE, ale naopak jeho snížení.
V dnešní době rezonují v energetice pojmy jako obnovitelné zdroje, elektromobilita, chytrá energetická řešení. Jak si v tomto světle stojí zemní plyn jako tradiční zdroj energie? Na to jsme se zeptali Pavla Káčera, jednatele společnosti GridServices, která má v innogy na starosti provoz plynárenských sítí a bezpečné a spolehlivé dodávky zemního plynu.