Kotle jsou beznadějně vyprodané. Zájemci si je tak se štěstím budou od některých výrobců moci objednat alespoň na příští sezonu. Jiní ovšem mají zamluvenou celou výrobní kapacitu na příští rok. Ještě horší to ale je s montáží zakoupeného výrobku.
Návrat českých spotřebitelů k tuhým palivům pro vytápění s sebou nese i rostoucí poptávku po krbových vložkách zajišťujících kompletní ohřev vody v domácnosti. Po těchto teplovodních systémech sahají zejména rodinné domy s minimálními tepelnými ztrátami, a to zhruba v 80 procentech. U rekreačních staveb se objevují pouze v případě, že v nich lidé tráví delší časové úseky. Nárůst poptávky se přitom propisuje i do dalších způsobů vytápění dřevem, oproti minulým rokům je letos zájem výrazně vyšší i mimo topnou sezonu.
Prudký nárůst cen zemního plynu a faktická hrozba jeho nedostupnosti nutí statisíce domácností hledat vhodnou alternativu k dosavadnímu využívání tohoto paliva pro vytápění či přípravu teplé vody. Před volbou nového zdroje tepla se především počítá, „kolik nás to nové vytápění bude ročně stát“, tedy provozní náklady. Vyúčtování dodávky plynu musí obsahovat údaj o dodaném množství plynu v kilowatthodinách, ze kterého lze orientačně zjistit množství tepla dodaného plynovým spotřebičem.
Jedná se o hybridní zdroj složený z plynového kotle a tepelného čerpadla vybavený řízením, které automaticky upřednostňuje výrobu tepla tam, kde je to v daný moment levnější. Tím výrazně šetří náklady na spotřebovanou energii. Podmínkou je nejen možnost zadat a porovnávat cenu plynu a elektřiny, ale do porovnání je také třeba zahrnout topný faktor tepelného čerpadla, který se během provozu mění.
Ceny energií, které vystřelily do astronomických výšin, zapříčinily nebývalý zájem o alespoň částečnou energetickou soběstačnost. První v řadě je fotovoltaika, ale velmi často také v kombinaci s tepelným čerpadlem. V době, kdy jsou nejisté dodávky plynu a absence pelet na trhu, se kombinace právě fotovoltaiky a tepelného čerpadla jeví jako ideální.