Společnost pro techniku prostředí – odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů v prostorách kongresového centra Roháč v Třeboni. Konference Vytápění probíhá v Třeboni do čtvrtka 21. května.
Hydraulické frakování vyvolává obavy z možné kontaminace zdrojů podzemní vody, nepříznivého ovlivnění kvality ovzduší, možných úniky plynů a jiných látek, zacházení s odpadními materiály a různých přímých i nepřímých zdravotních dopadů. Do kapaliny používané při hydraulickém štěpení se přidává asi 0,5 % chemikálií – mimo jiné látky pro snižování tření, látky zamezující korozi, látky likvidující mikroorganismy, gely a lubrikanty k chlazení vrtné hlavice atd. Napříč Evropou v současné době probíhá živá diskuse týkající se potenciálních rizik těžby břidlicového plynu v komerčním měřítku.
V souladu se zákony jako je Zákon o teple z obnovitelných zdrojů energie (EEWärmeG) nebo Směrnice o úsporách energie (EnEV) začínají být stále více populární kombinované systémy složené z několika různých zdrojů tepla, např. plynový kondenzační kotel v kombinaci se solárním systémem. Tato varianta přináší úspory při vytápění, představuje však zmatek, pokud jde o energetické štítkování.
Firma Bosch Industriekessel, dlouholetý výrobce průmyslových parních, teplovodních a horkovodních kotlů v posledních letech rozšířila své portfolio o další komponenty pro efektivnější využívání energie, jako je kombinovaná výroba tepla a elektrické energie a další efektivní využití odpadního tepla spalin k výrobě páry a procesního tepla.
V topných systémech nacházíme vodu silně znečištěnou sedimentovaným kalem, produkty korozních procesů, ulpívajícími zbytky maziv apod. Takovéto příměsi výrazně snižují výkon vytápěcí soustavy, omezují funkci armatur a oběhových čerpadel a znemožňují odečet hodnot na průtokoměrech podlahového vytápění.
ENVI výbor odhlasoval pozici k návrhu směrnice o omezení emisí ze středních spalovacích zdrojů, která by měla pro ČR vážné ekonomické dopady. Návrh do budoucna prakticky vylučuje využití hnědého uhlí v této skupině zdrojů, ale je problematický i pro biomasu nebo bioplyn. Nepřímo tak nahrává dovozu zemního plynu. Europoslanci potěšili Gazprom.
V oblasti středně velkých projektů se v dnešní době převážně rekonstruují kotelny vybudované v devadesátých letech minulého století. Je tedy potěšující, že vznikají i nové zajímavé instalace. Tyto stavby se vyznačují přísným požadavkem na ekologický a ekonomický provoz. Požadavky při výběrových řízeních jsou vždy velmi náročné a zákazník očekává prvotřídní řešení.
Externí přívod vzduchu ke spotřebiči komínovým tělesem je v poslední době nejen mezi odbornou veřejností často diskutované téma. Tuto problematiku navíc nejde zjednodušit na odpověď ano/ne, ale je potřeba ji řešit v kontextu všech okolností – charakter budovy, typ spotřebiče, vlastnosti komínového tělesa, okolní VZT zařízení, požadavky a chování uživatele.
Co nového přineslo ISH 2015? Tento mezinárodní veletrh letos v březnu navštívilo přes 198.000 lidí a rozhodně se měli na co dívat. Ve všech oborech jako jsou vytápění, větrání a sanita byl vidět neustálý vývoj kupředu. Velký důraz byl kladen na efektivní využívání energií a možnost ovládání zařízení přes internet.