Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla se řadí mezi alternativní zdroje energie, protože umožňují odnímat teplo z okolního prostředí (vody, vzduchu nebo země), převádět ho na vyšší teplotní hladinu a následně účelně využít pro vytápění nebo přípravu teplé vody. Pro přečerpání tepla na vyšší teplotní hladinu je třeba dodat určité množství energie.

Princip TČ

Rozdělení TČ

Přehled základních komponent TČPopis principu fungování TČ:
Tepelné čerpadlo obsahuje čtyři základní části chladícího okruhu: výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Odebrané venkovnímu prostředí se ve výparníku předává pracovní látce (kapalnému chladivu) při relativně nízké teplotě. Zahřátím chladiva dojde k jeho odpaření a páry jsou následně stlačeny v kompresoru na vysoký tlak. Stlačené chladivo je přiváděno do kondenzátoru, kde při kondenzaci předává teplo do topné vody za vyšší teploty, než bylo teplo ve výparníku odebráno. V expanzním ventilu se cyklus uzavírá a dochází ke snížení tlaku chladiva na původní hodnotu ve výparníku.

Aktuálně

Tepelná čerpadla již pouze s energetickými štítky
Od letošního 26. září se pravidla pro prodej a výrobu tepelných čerpadel řídí tzv. ekodesignem (ErP). Ten byl zaveden evropskou směrnicí 2009/125/EU a ukládá výrobcům povinnost označovat spotřebiče určené pro vytápění a ohřev vody energetickými štítky. Kromě lednic, praček nebo televizí budou tak od nynějška štítky i na plynových a elektrických kotlích, tepelných čerpadlech a ohřívačích vody. Smyslem ErP je zajistit snížení spotřeby energie a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů.
Výměna starého kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo bude podporována v rámci dotačního titulu Kotlíková dotace.Partneři

logo MasterTherm
logo SINCLAIR logo PZP
logo STIEBEL ELTRON logo NIBE logo Panasonic


Odborný garant
Články

Výhody monoblokového tepelného čerpadla SINCLAIR pro novostavby

24.5.2016 | SINCLAIR CORPORATION LTD.
Monoblokové jednotky SINCLAIR S-THERM jsou určeny především pro vytápění novostaveb s podlahovým vytápěním či nízkoteplotními radiátory, kde můžeme díky jednodušší instalaci mimo objekt ušetřit místo v technické místnosti, a tím i snížit hluk v interiéru.

De Poorters van Montfoort: Rekonstrukce stávajících budov na aktivní domy

21.5.2016 | VELUX Česká republika, s.r.o.
Přibližně polovina stávajících budov v Evropě pochází z let 1945 až 1980. Řada z nich je ale zastaralá a zaostává za novostavbami komfortem i vnitřním prostředím. Nejméně dva miliony z celkem dvou a půl milionu nájemního bydlení v Nizozemsku budou v příštích 10 letech vyžadovat rekonstrukci.
starší zprávy >>>

Mimořádně úsporné bydlení v sousedství nejdelší golfové jamky

18.5.2016 | Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Spojení příjemného bydlení s minimálními provozními náklady a největšího koníčka, to je projekt ne jednoho, ale celkem devatenácti energeticky mimořádně úsporných rodinných domů lemujících golfové hřiště v Mladé Boleslavi. Domy byly vyprojektovány a zrealizovány kompletně v cihelném systému HELUZ.

AC Heating: tepelné čerpadlo a jeho návaznost na další řemesla

16.5.2016 | AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Co vše je třeba zajistit pro kompletní dodávku tepelného čerpadla? Existuje mnoho článků, které se věnují výběru tepelného čerpadla do domu. Co na internetu nenajdete, je odpověď otázku, co se bude dít po objednání vybraného zařízení. Co všechno je třeba připravit pro samotnou instalaci tepelného čerpadla?

Světová novinka NIBE vstupuje na český trh

13.5.2016 | NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.

Společnost NIBE Energy Systems CZ uvádí na český trh průlomový model systému vzduch-voda NIBE F2120. Toto unikátní tepelné čerpadlo s energetickou třídou A+++ disponuje nadstandardním sezónním topným faktorem (SCOP) vyšším než 5 a majitelům tak sníží náklady na vytápění až o 80 %.

Tepelná čerpadla PZP – výkon přesně na míru

11.5.2016 | PZP HEATING a. s.
Jedním z řešení při realizaci novostaveb i při rekonstrukci budov, je využití systémů tepelných čerpadel zapojených do kaskády. Pro objekty s vyšší tepelnou ztrátou nabízíme tepelná čerpadla vzduch–voda SPLIT. Jedná se o univerzální použití pro vytápění a přípravu teplé vody až do venkovní teploty −25 °C.

Čím vytápět nízkoenergetický dům?

7.5.2016 | Ing. Jan Blažíček, redakce
Na tuto otázku hledá odpověď většina zájemců o jeho pořízení. Vyplatí se spíše tepelné čerpadlo, anebo plynový či peletkový kotel, a jak tomu bude za pár let? Volba zdroje tepla je jedním z klíčových rozhodnutí, která musí majitel domu učinit. A pestrost aktuální nabídky mu to rozhodně neusnadňuje.
diskuse: 6 příspěvků, poslední 10.05.2016 23:39

Více než dvě třetiny tepla pro byty pochází z účinných soustav zásobování tepelnou energií

7.5.2016 | TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Energetický regulační úřad poprvé zveřejnil přehled účinných soustav zásobování tepelnou energií. Zákon o podporovaných zdrojích energie brání poskytování dotací na tepelná čerpadla nebo solární systémy, které by svým provozem zhoršily jejich účinnost.

Panasonic představil revoluční řady klimatizací ETHEREA optimalizované pro chladivo R32

6.5.2016 | Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizace)
Panasonic rozšířil portfolio klimatizací Etherea o nové inovativní řady Z a XZ. Jedná se také o první klimatizační jednotky značky Panasonic, jež byly plně optimalizovány pro chladivo R32. Díky tomu nabízejí efektivnější výkon a jsou šetrnější k životnímu prostředí než jejich předchůdci.

Vytápění a chlazení průmyslových objektů, příklady realizací

4.5.2016 | Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.
Master Therm CZ je tradičním a největším českým výrobcem nejširšího sortimentu tepelných čerpadel, kterých prodal v tuzemsku i zahraničí již na 6 tisíc. Jak se dají v průmyslu šetřit náklady za energie, se můžete dozvědět na příkladech některých průmyslových realizací.

Zvýhodněné sestavy s tepelným čerpadlem alpha innotec LWD a ovládáním přes internet zdarma

3.5.2016 | Tepelná čerpadla AIT, s.r.o.
Vytvořili jsme pro Vás sestavy s tepelným čerpadlem vzduch/voda LWD vhodné pro rekonstrukce i novostavby. Při objednání sestavy do 30. 6. ušetříte až 23 390 Kč bez DPH. Duální tepelná čerpadla alpha innotec LWD představují dlouhodobě osvědčené německé výrobky s robustní konstrukcí, extrémně tichým chodem a vysokou účinností.
tado° chytré řízení teploty v domácnosti

ČEZ skrze INVEN CAPITAL investuje do evropského lídra v prodeji chytrých termostatů

1.5.2016 | ČEZ, a. s.
INVEN CAPITAL se stal druhým největším akcionářem mnichovské společnosti tado°, lídra na evropském trhu nabízející chytré řízení teploty v domácnosti. Díky tomuto řešení lze uspořit až 31 % nákladů na vytápění i klimatizaci.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 03.05.2016 08:39

Ariston Thermo - ohlédnutí za veletrhem „Mostra Convegno Expocomfort“

30.4.2016 | Ariston Thermo CZ s.r.o.
Na více než 2 300 m2 výstavní plochy sdílené svými značkami Ariston a Elco seznámil Ariston Thermo návštěvníky se svými vysoce energeticky účinnými výrobky, systémy a službami pro vytápění a teplou vodu.

Ekodesign, Erp a příklady energetických štítků

29.4.2016 | De Dietrich
Energetické štítky spotřebiteli poskytnou přehledně a jednoznačně informace o účinnosti, výkonu a spotřebě energie produktu, který si zvolili. Obsahují třídu energetické účinnosti, roční spotřebu energie, název výrobce, pro tepelná čerpadla navíc akustický výkon, resp. některé další údaje.

Nová tepelná čerpadla PZP pro rodinné domy

28.4.2016 | PZP HEATING a. s.
Na letošním mezinárodním veletrhu Aqua-therm jsme představili hned několik novinek v sortimentu tepelných čerpadel vzduch-voda a země-voda. Jedná se jak o zcela nové výrobky, tak i o produkty, které jsou již v nabídce z minulých let, nyní byly však v zájmu udržení vysokého standardu kvality inovovány.
Plynové tepelné čerpadlo K18

Úspora nákladů na vytápění s plynovým tepelným čerpadlem

19.4.2016 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce | prezentace novinky na veletrhu Mostra Convegno Miláno 2016
Plynové absorpční tepelné čerpadlo K18 je vhodné pro rodinné nebo bytové domy, penziony, hotely apod., kde se potřebný výkon pro vytápění pohybuje okolo 18 kW. Tepelné čerpadlo K18 je úsporné, má nízkou hlučnost, umožňuje snadnou instalaci a kombinuje využití plynu a potenciálu obnovitelných zdrojů, v tomto případě vzduchu.
diskuse: 7 příspěvků, poslední 04.05.2016 09:22

Jezerní voda zdrojem tepla a chladu pro zimní stadion

18.4.2016 | Ing. Vladimíra Linhartová
Ve městě Janesville v USA byla provedena rozsáhlá rekonstrukce zimního stadionu. Jako hlavní zdroj chladu pro chlazení ledové plochy jsou využívána tepelná čerpadla voda-voda a jejich kondenzátorem je přilehlá vodní nádrž. Odpadní teplo z chladicího cyklu je využíváno pro odtávání ledové tříště ve sněžné jámě, pro ohřívání vody pro rolbu a k ohřevu podloží pod ledovou plochou.

Kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám? Co zvolit?

18.4.2016 | Ing. Vladimír Stupavský, Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Kotlíkové dotace nejsou jediným dlouhodobým dotačním programem pro zlepšení technického stavu budov. Vedle nich zde máme souběžně probíhající Novou zelenou úsporám. Velké množství dotazů pak pochopitelně směřuje k ne zcela pochopeným pravidlům „kteréže ty dotace si mám vlastně vybrat?“

Pasivním domem roku je rodinný dům ve Vraném nad Vltavou

8.4.2016 | Ing. Petr Bohuslávek, redakce | podle podkladů Centra pasivního domu a ABF a.s.
V prvním ročníku ankety Pasivní dům roku vyhrál nepodsklepený zděný dům se sedlovou střechou. Obvodové stěny jsou z cihel Heluz family 50 2v1, vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo a solární kolektory od firmy Regulus. Okna s trojskly dodala společnost Slavona. Dům má měrnou potřebu tepla na vytápění 10 kWh/(m2a) a získal dotaci Nová zelená úsporám.

Uvažujete o koupi a instalaci nového kotle na tuhá paliva? Věnujte pozornost nové legislativě

24.3.2016 | ENBRA, a.s.
Legislativa, ze které vyplývají povinnosti prodeje a provozu kotlů na tuhá paliva pro vytápění domácností, byla přijata na základě Nařízení Komise EU č. 2015/1189 (kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES) – v Nařízení byly tyto povinnosti stanoveny pro celou Evropskou Unii, a jsou tedy závazné i pro Českou republiku.

další články

 

Aktuální články na ESTAV.czDakon uvedl na trh nové automatické kotle pro spalování peletSoutěžte a oslavujte s TatramatemSeestadt Wien patří k největším projektům pro rozvoj měst v Evropě